Česko zavalí těžký mokrý sníh. Mírné oteplení přijde až ve středu, předpověděla meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2021

Vánoce a příchod roku 2021 byl ve znamení deště a bláta, ale nyní do Česka přichází opravdová zima. "Napadne těžký a mokrý sníh. Může ho být až deset centimetrů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Konec roku 2020 byl poměrně teplý a deštivý, ale o pravou zimu ochuzeni nebudeme. Problémy čekají hlavně na motoristy, protože Česko pokryje nepříjemný mokrý sníh.

"Na východě republiky už sněží. Sníh nám přinesla z Polska tlaková níže Achmet. Sníh čekáme v Olomouckém kraji, ve Zlínském kraji a v Moravskoslezském kraji. Sněžit bude také na Vysočině. V noci počasí ovlivní další tlaková níže, která přinese těžký mokrý sníh," uvedla Dagmar Honsová z pražského Meteopressu pro ŽivotvČesku.cz

Napadnou 3 až 10 centimetrů sněhu, který bude komplikovat život zejména motoristům. Mokrý sníh může způsobit škody také na lesních porostech či elektrickém vedení. Místy proto mohou hrozit i výpadky v dodávce elektrického proudu.

"V nadmořských výškách nad 400 metrů sníh vydrží. A vzhledem k tomu, že teploty budou pod nulou, může se sníh udržet až do středy, kdy se mírně oteplí," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Nejvíce sněhu by mělo napadnout ve středu a ve čtvrtek. Podle meteorologů by sníh měl padat i v Praze. V nadmořských výškách pod 400 metrů bude padat sníh s deštěm.

Na horách si tedy budou užívat milovníci zimních sportů, počasí bude přát zejména běžkařům. "V horských oblastech budou rozhodně podmínky pro zimní sporty - tam to bude skvělé pro běžky a od nějakých 400 metrů nad mořem si myslím, že toho napadne tolik, že to bude na ty běžky také. Zima se ukáže ve svém pravém slova smyslu," dodala k předpovědi pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.