Reklama:

Česku by v boji s koronavirem pomohl zásadní krok, který se vláda bojí udělat. Imunolog Šinkora řekl, kde se covid stále bere

Covid, škola, děti - Ilustrační snímek
Covid, škola, děti – Ilustrační snímek
Foto: TASR / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2021

V Česku nadále přibývá vysoké množství pozitivních záchytů. Obavu vyvolává i nová varianta koronaviru omikron. V nemocnicích leží přes 6 tisíc pacientů s covidovým infekčním onemocněním. Imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz poskytl svůj pohled, co by epidemii zlomilo. "Pomohlo by zavření škol," řekl v úvodu rozhovoru odborník zabývající se zkoumáním imunitního systému. Pro takový krok ale není nejen politická vůle, ale ve většině případů je už nepředstavitelná i pro mnohé rodiče.

Reklama:

Denní přírůstky se drží nad hodnotou 20 tisíc pozitivních, za čtvrtek přibylo dokonce 27 717. Pane doktore, opakuje se scénář z loňského roku, podle vás má situace nějaké řešení? Často se skloňuje slovo lockdown.

Reklama:

Pokud chcete rozprostřít zátěž na nemocnice, tak pomůže jen lockdown. Opatření tohoto typu, jaké tady nyní máme, nezabrání ničemu. Lidé si už zvykli na to, že jim umírají babičky a dědečkové, je to otázka sociologická. Lidé se chovají tak, jako kdyby tu žádná epidemie nebyla. Já to říkám velmi nerad, ale v Evropě by pomohlo jen zavření základních škol.

Proč školy? Vláda je naopak staví na jedno z prioritních míst, u kterých nelze, aby došlo k uzávěře.

To máte pravdu, ale respirační onemocnění je dětské onemocnění a děti ho roznášejí. V Rumunsku a Bulharsku to vře, protože zavřely školy. Musíme se rozhoupat, zda obětujeme děti kvůli seniorům, kteří se vykašlali na očkování, protože uvěřili nějakým dezinformacím, tedy slavným řetězovým mailům, nebo zda obětujeme seniory kvůli dětem, které budou chodit do školy. Já mám v Bulharsku i Rumunsku přátele, zjišťoval jsem, jaká opatření zabrala, pomohlo až uzavření škol, kdy sebrali viru živnou půdu. Druhou možností je to, že je to jen vlna, která přijde a opadne. Vlna si tady vezme neočkované a ty co nemoc neprodělali, těch už není tolik, a pak to půjde dolů.

Ministerstvo školství vypočítalo, že za uzavření škol je účet 1,25 bilionu korun. Tady narážíme na odpověď, proč by k tomu došlo skutečně jen v případě naprosto katastrofální situace. Co lidi zcela jistě ale zajímá, je ve školních třídách více viru než třeba v restauracích, které teď v souvislosti s novým přitvrzením v opatřeních musí zavírat v 22 hodin?

Jistě, že je to ve školách. Ta situace je přirozená, je to respirační onemocnění, podobných nemocí je hodně. Problém s koronavirem je takový, že stará generace se s ním nesetkala za mlada. Máme tedy dvě možnosti, buď zavřeme děti doma a nebudeme je pouštět ke starcům, nebo necháme stařečky žít s tím, že jaké si to udělali (s očkováním, pozn. red.), takové to budou mít. Očkovat se všichni mohli, tady nejsou žádné argumenty. A ano, vedlejší příznaky a nějaké embolie se vždy mohou stát, ale já vždy říkám, že i na přechodu vás může přejet auto, ale to neznamená, že když na přechodu letos přejeli dva lidi, že všichni budeme běhat po silnici. Tady se stalo, že dali seniorům možnost chodit po přechodu a rozhlídnout se, i tak vás může něco přejet, to je vakcína. Zbytek pak je divoké přebíhání silnice za hustého provozu.

Co říkáte, dává smysl. Pokud vlna epidemie neopadne přirozenou dynamikou a začal by v Česku třeba od 1. prosince platit lockdown, počty nakažených by podle vás začaly klesat?

Podle mě by se to projevilo za čtrnáct dnů. Hlavně by se nemocnice nepřeplnily, nejsou přeplněné ani teď, ale veřejnost je vystrašená, že se to k tomu blíží, že to bude stejné jako na jaře. Počet nákaz dnes nehraje žádnou roli, nákazu má dnes skoro každý, roli hraje počet lidí v nemocnicích. Jestli máme denně deset nebo dvacet tisíc nakažených, to je vlastně jedno, důležité je, kolik lidí končí v nemocnicích a kolik umírá. Bohužel to vypadá, že nemocnice se přeplní, protože část nejstarší generace se vykašlala na očkování.

To vypadá, že jste naštvaný na neočkované seniory...

Já nejsem naštvaný, ale jsem šokovaný, kolik lidí se na očkování vykašlalo. Je to jako kdyby někdo začal tvrdit, že antibiotika vedou k antibiotické rezistenci a potom vás ohrozí, vy tedy dostanete těžkou angínu a nepůjdete si pro antibiotika, protože vám něco mohou udělat. Nezlobte se na mě, ale mohou vás zabít i ta antibiotika. Takže až tady někdo rozšíří hoax proti antibiotikům, tak je lidi přestanou brát a začnou umírat? Je katastrofa, že stát totálně selhal při informování nejstarší generace, že jsou to oni, kdo umře.

Situace není skutečně lehká. Poslední dotaz pojďme vzít jako predikci. Snad bude příznivá... Jak vidíte situace v Česku za další příští čtyři týdny?

Záleží na pohledu, jsou dvě možnosti. Buď stoupáme k vrcholu a pak půjdeme dolů spontánně, to je samoregulační zpětná vazba pandemie. To je varianta číslo jedna, která ale nemusí vyjít. Druhá varianta je, že se musí něco udělat, že tomu vláda chce nějak zabránit. Omezovat ale akce a zavírat hospody po 22. hodině je alibismus a ničemu to nezabrání, epidemie pojede dál. Jestli to chtějí přibrzdit, musí zavřít školy jako první krok nebo lockdown jako tvrdší krok. Já jsem odpůrce zavírání škol, já to říkám opravdu nerad, ale je to cesta. Ještě je nutné si uvědomit, že když zavřou školy, tak nejde, aby děti hlídali babička a dědeček. Já vím, že tady jsou ekonomické faktory, ale rodiče si musí uvědomit, že když »strčí« dítě na hlídání seniorům, tak je vysoké riziko, že ti pak zemřou. Rozhodně není doba na to, aby vnoučata hlídali jejich prarodiče.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: