Reklama:

Česku hrozí tvrdý lockdown. Chápal bych to jako, když se zastavuje hospodářství, vysvětlil odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2020

V Česku se situace s koronavirem začíná vymykat kontrole. Po několika různých vládních opatřeních, která měla zamezit šíření nemoci, se aktuální stav rozhodně nelepší a naopak přibývá nejen nakažených pacientů, ale především těch zemřelých. Proto se vláda rozhoduje, jaké další kroky podnikne a jedním ze zvažovaných řešení je právě přísné opatření, tzv. lockdown.

Reklama:

V první vlně na jaře se zdálo, že Česká republika se může hrdě zařadit mezi země, které ukázkově zvládly nástup celosvětové pandemie, která mnoho částí světa zasáhla v obrovském rozsahu. Soudržnost lidí, šití roušek, striktní dodržování vládních nařízení. Jenže »pohádkové« konce se nekonaly, protože na podzim následovala další druhá vlna covid-19, která přivedla Česko v žebříčku evropských zemí na přední pozici v počtu nakažených lidí na 100 000 obyvatel. Každodenní děsivá čísla narůstajících pozitivních testů, počty zemřelých a negativní a pochmurná nálada ve společnosti. Dosud vyhlášená vládní omezení se ukázala jako neúčinná, ale především kvůli neochotě a nedisciplinovanosti některých lidí, kteří je odmítají a mnohdy popírají i existenci samotného koronaviru.

Reklama:

Ve světě už se stal běžným řešením aktuální situace také tzv. lockdown, v němž vidí řada odborníků pomoc v takto vyhroceném stavu. Co vlastně lockdown znamená? "Lockdown je situace, kdy lidem není povoleno svobodně vstupovat nebo opouštět budovu nebo prostor z důvodu pohotovosti a nouzového stavu," uvádí základní definici britský slovník Cambridge Dictionary. Především se jedná o tvrdé a zásadní karanténní opatření, které má zamezit stýkání a sdružování, a tím šíření nebezpečného viru mezi lidmi. Používá se v případě, kdy dochází k nekontrolovanému a náhlému nárůstu nakažených. K lokálnímu povinnému lockdownu se uchýlila během března například Velká Británie a uzavřela nejen školy, ale i podniky a pracoviště, jak uvádí britský Express.

"To slovo nemá nějaký ustanovený tvar. Používá se různě. Liší se v intenzitě. Nemá to znak, co přesně definuje, co je lockdown a co není. Chápal bych to jako, když se zastavuje hospodářství, ale nemá to český ekvivalent," uvedl pro ŽivotvČesku Jaroslav Flegr, vědec a evoluční biolog.

Hlavním znakem je to, že pohyb lidí začne být omezen. Neměli by se vzájemně navštěvovat, samozřejmě kromě těch, se kterými sdílí domácnost – partneři, manželé, děti, případně pečovatelé. Povoleny jsou pak cesty za rodinou. Důležité je dodržovat sociální distanc a vyhýbat se jakémukoli kontaktu. Uzavřeny bývají také provozovny, obchody (s výjimkami), sportovní a volnočasová zařízení a v neposlední řadě školy. Pokud jednotlivci není udělena konkrétní výjimka, musí nosit roušku/ústenku/masku nejen ve vnitřních prostorách, ale i venkovních. Na celkovou situaci pak dohlíží policie, která hlídá, zda jsou nastavená pravidla dodržována.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: