Český student, který utíkal z Wu-chanu, dostal covid doma. Čekám, až se budu moci do Číny vrátit, říká
Byl jedním ze zahraničních studentů, kteří na jaře museli odjet z Wu-chanu, když ve městě propukla epidemie koronaviru. Daniel Pekárek se nakonec koronavirem paradoxně nakazil na malé české vesnici. "Rád bych se do Wu-chanu vrátil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz student, jenž studuje na tamní univerzitě.
Na jaře loňského roku Daniel Pekárek zažíval vlnu koronaviru přímo v Číně, protože v městě Wu-chan studuje softwarové inženýrství. Město bylo uzavřené, on seděl na pokoji a čekal, jak se situace vyvine. Nakonec se mu podařilo odjet do České republiky, kde epidemie teprve startovala. Dnes říká, že kdyby věděl, jak se události promění, nikdy by z Wu-chanu neodjel.
"Rád bych se do Wu-chanu vrátil, ale nepouští tam momentálně. Čekám, až mě tam pustí. Jinak bych byl už třikrát zpět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz sympatický student, který pochází z obce Háj ve Slezsku. Nemoc covid-19 nakonec prodělal v Česku. Student netuší, kde se mohl nakazit.
"První dva dny mi nebylo dobře, byl jsem slabší a vůbec jsem necítil chuť ani vůni. Pak mně strašně bolela pusa, vůbec jsem nebyl schopen ji otevřít. Bylo to nepříjemné, nemohl jsem se najíst," popsal průběh nemoci pro idnes.cz.
Daniel Pekárek říká, že v jedenáctimilionovém čínském městě by se dnes cítil bezpečněji, než na území České republiky. Čína totiž dokázala epidemii dostat pod kontrolu. Ve Wu-chanu se podařilo obnovit běžný život, jsou otevřené restaurace, bazény, obchody i fitness centra. Ve městě je doporučeno nosit roušky, což místní dodržují.
Daniel Pekárek wuchanskou univerzitu studuje nyní online a netrpělivě čeká, až ho čínské úřady pustí zpět do města. Student přiznává, že už na jaře měl obavy, jak Česko dokáže krizi zvládat.
"Čekal jsem, že ta situace bude vážná. Nečekal jsem, že až takhle, ale tušil jsem, že to tam zvládnou lépe. O to víc, když jsem slyšel, jak v Nemocnici Na Bulovce říkají, že to v českých podmínkách nemůže nastat, že máme lepší úroveň zdravotnictví, ale ve Wu-chanu mají opatření taková, že jsou konzistentní. Tady to je tak, že opatření tu jsou, pak lidé nadávají, tak je dají pryč, pak nadávají, že tu nejsou a tak dokola, což je chaos a je to neefektivní," řekl Daniel Pekárek pro ŽivotvČesku.cz a myslí si, že situaci by pomohlo vyřešit dočasné kompletní uzavření Česka. Metoda, kdy se šrouby utahují a povolují podle českého studenta vede jen k další zátěži ekonomiky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.