Český superhrdina Pérák se vrací: Občas mám pocit, že už si žije vlastním životem, říká spisovatel Petr Macek

Scenárista Petr Macek a kreslíř Petr Kopl
Scenárista Petr Macek a kreslíř Petr Kopl
Foto: Se svolením Petra Macka
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Fanoušci komiksů mají důvod k pořádné radosti. Kniha Pérák: Jantarová komnata právě přichází na komiksový trh. Úspěšný český spisovatel, novinář a scenárista Petr Macek a kreslíř Petr Kopl z něj udělali prvního českého superhrdinu, který se u fanoušků těší velké popularitě. Mnohé totiž zaujal už jako postava použitá coby stárnoucí rádce ve své původní komiksové sérii Zázrak. Pak oba autory napadlo, že by Pérákovi stvořili vlastní příběh – zasazený samozřejmě do doby druhé světové války.

Vždycky jsme s Petrem Koplem chtěli dělat takové komiksy, jaké bychom byli bývali rádi četli jako kluci. K Pérákovi jsme dospěli vlastně úplně mimoděk, původně jsem neplánoval si tu postavu přisvojit, měl být jen „hostem“ v Zázrakovi. Jenže on se mi hrozně dobře psal. Učinili jsme asi šťastné rozhodnutí, že jsme jeho mýtus spojili s naším magickým světem, vytvořili mu tajemné trauma v minulosti, a čtenáři se začali zajímat a pídit po dalších podrobnostech. Rád bych řekl, že osud naší verze Péráka režíruji já, ale občas mám pocit, že už si žije vlastním životem, a já to sotva stíhám zaznamenávat," uvedl Macek.

V prvním příběhu se snažil Adolf Hitler zmocnit Libušiny lebky, aby s její pomocí mohl vidět do budoucnosti.  Ve druhé knize se Hitlerova okultní organizace Thule vedená majorem Vernerem, zmocnila Jantarové komnaty, historického artefaktu nevyčíslitelné ceny, jemuž jsou přisuzovány tajemné schopnosti. Pérák má navíc s Vernerem nevyřízené osobní účty – tento zákeřný nacista a manipulátor jej připravil o partnerku i nenarozené dítě. Dokáže touhou po pomstě zaslepený hrdina ještě rozlišit, co je v honbě za zúčtováním ospravedlnitelné?

Macek a Kopl skládají poklonu nejen české legendě a historii, ale i Indianu Jonesovi a vůbec pulpovým dobrodružným příběhům. Postava už je představená, takže vlastně od začátku může příběh jet kupředu, přináší souboje s tanky, letadly, a dokonce i dinosaury. Ovšem tvůrci nezapomněli na emoce a na Pérákovy osobní vazby. Minulé události ho dost pošramotily a není úplně jasné, jestli ho pomsta zcela nepohltí.

Zatímco první Pérák byl dobrodružná duchařina, která rozestavěla figurky na šachovnici, do druhého jsme přidali ještě science-fiction motivy a samozřejmě řádnou porci humoru. Stále si ale necháváme ještě něco v rukávu, protože od začátku vím, že Pérákův příběh by měl být trilogie. A možná ne jedna,“ dodává Macek.

Kniha Pérák: Jantarová komnata je sebrané a rozšířené vydání seriálu původně vydávaného v časopise ABC, doplněné o řadu bonusových materiálů!

Je tedy na co se těšit. Zvláště když se zdá, že kvalita i zájem čtenářů s každým dílem stoupá. Kniha Pérák: Jantarová komnata právě přichází na komiksový trh v důstojném vázaném a rozšířeném vydání, doplněném o řadu bonusových materiálů! V provedení, které si tato dobrodružná lahůdka vážně zaslouží!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu