Český svět dabingu se ponořil do smutku. Zemřel hlas poručíka Columba, kterému ho dal Dalimil Klapka. Reakce herecké kolegyně Daniely Kolářové

Dalimil Klapka
Dalimil Klapka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

V Léčebně dlouhodobě nemocných v Motole zemřel v úterý herec a dabér Dalimil Klapka (†89), jehož lidé znají příkladem jako hlas poručíka Columba. Bojoval v poslední době s rakovinou. "Je mi to líto, přímo osobně jsme se neznali, ale jeho hlas jsem velmi dobře znala," řekla pro ŽivotvČesku.cz herečka Daniela Kolářová (75). Nemoc zkušeného umělce připravila v posledních letech o jeho největší vášeň, čímž byl dabing - pozměnila mu hlas.

S informací přišel jako první deník Blesk. "Taky nohy mi už špatně slouží. Už by mi nepomohla žádná operace," citoval deník Dalimila Klapku, když mluvil o svých zdravotních potížích, které si přivodil v roce 2019. Tehdy se mu stal úraz v autobuse, když vyletěl ze sedadla. Největším zdravotním problémem ale byla zákeřná rakovina.

Úmrtí herce a dabéra potvrdil i jeho syn Jan, když přesně uvedl: "Dnes odešel do divadelního nebe, můj otec Dalimil Klapka," oznámil na sociálních sítích.

Dalimil Klapka vystudoval Jiráskovo pedagogické gymnázium. V roce 1953 byl přijat na DAMU, kterou v roce 1957 úspěšně dokončil. Jeho spolužačkou byla příkladem herečka Jiřina Bohdalová (91).

Dalimil Klapka se po studiích věnoval divadlu a herectví, které mezi léty 1972 a 1993 vyučoval na Pražské konzervatoři. Dále působil v Hudebním divadle Karlín, v Divadle na Starém Městě, v Divadle v Dlouhé, v Činoherním klubu a od dubna 2005 pracoval v Divadle na Fidlovačce.

Svůj hlas v dabingu propůjčil americkému herci Peterovi Falkovi v roli poručíka Columba ve známém televizním seriálu Columbo, dále také Abrahamovi Simpsonovi a Seymourovi Skinnerovi, postavám z populárního amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Žil se svou ženou Stankou Klapkovou na Smíchově, měl dva syny a byl trojnásobným dědečkem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.