Čeští důchodci žijí v blahobytu, hlásá analýza. Růžové vidění, penzisté se mají hůř, oponuje Šmarda i Šlachta

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2024

Komentář: Všechno je vlastně v pořádku a není důvod k obavám. Čeští penzisté jsou podle francouzské analýzy na skvělém desátém místě žebříčku ze 150 zemí, v materiálním blahobytu mají dokonce zlatou medaili. Opoziční politici ale fantastické výsledky rozporují. Šéf SOCDEM Michal Šmarda pro portál ŽivotvČesku.cz uvedl, že za vlády Petra Fialy se situace důchodců zhoršila. Lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta pak soudí, že analýza je zkreslená, situace není tak růžová.

Analýza francouzské společnosti Natixis obsahuje tzv. globální důchodový index. Výsledky jsou pro Česko famózní. Penzisté jsou v žebříčku desátí nejlepší na světě a v materiálním blahobytu se posunuli ze sedmnácté příčky na první. Až se může zdát, že slunce konečně zalilo domácnosti českých důchodců a nespokojené mručení nad snížením valorizace zcela utichlo. 

Podle opozice ale není důvod k fanfárám a ohňostrojům spokojenosti. "Každá vláda je odpovědná za to, jak se v době jejího vládnutí situace lidí změní. Dobrá vláda život lidí zlepší, špatná zhorší. A za této vlády se životní úroveň seniorů zhoršila," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf SOCDEM Michal Šmarda. 

ODS a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku navíc obvinil z nepořádků. "ODS a Jurečka mají navíc na svědomí chaos v celém systému a ztrátu jistot, že se střední generace dočká spravedlivého důchodu," soudí Michal Šmarda a jedním dechem dodává, že jeho strana má připraven realistický plán, jak zajistit finance na důstojné důchody pro dnešní i budoucí generace seniorů.

Lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta nejprve na francouzský index pro ŽivotvČesku.cz reagoval s úsměvem, že čeští důchodci jsou jako lidé vskutku nejlepší na světě. Z ekonomického hlediska ale podle něj situace není dobrá. A upozornil, že index blahobytu penzistů může být zkreslený. "Řekl bych, že tento index bude zkreslený tím, že čeští důchodci naštěstí často bydlí ve vlastním a ne v nájmu, jako je tomu jinde ve světě a v Evropě," upozornil Robert Šlachta.

Poukázal také na osobní setkání s českými seniory. A tam zlatá medaile dobrého živobytí vidět není. "Z toho, co slyším přímo od samotných důchodců, tak bych to u nás růžově neviděl. Například poslední vládní krok se snížením valorizace považuji já i Přísaha za prasárnu a politický podvod," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz lídr hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.