Čeští vědci začali vyvíjet vakcínu proti koronaviru. Jsme v první fázi, řekl ministr Vojtěch

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2020

Česko se zařadilo mezi státy, které usilovně pracují na vývoji vakcíny pro novému koronaviru, jehož pandemie zasáhla svět. Na vakcíně společně pracují Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Čeští vědci pracují na vývoji vakcíny. Ministr Vojtěch to v pondělí oznámil na mimořádné tiskové konferenci. "Neexistuje specifická kauzální léčba této nemoci, proto se oči všech upínají k vývoji vakcíny,“ řekl šéf resortu zdravotnictví.

Výzkum je zatím v první fázi a podléhá přísným bezpečnostním standardům. "Výzkum se nachází v první laboratorní fázi. Celkem nás čekají tři fáze vývoje. Po každé z nich nás čeká vyhodnocení dané fáze, které bude kvůli bezpečnosti přísné,“ dodal Vojtěch.

Pracují na tom od února

Na vakcíně pracují vědci v mnoha zemích, třeba v Číně, USA, Německu nebo Británii. Zabývají se také lékem na Covid-19, který rovněž neexistuje.

Čeští vědci se začali vakcínou zabývat na konci února. "Začali jsme na tom pracovat od konce února, byla provedena studie proveditelnosti,“ podotkla Věra Adámková, poslankyně a vedoucí přednostka Pracoviště preventivní kardiologie v IKEM.

Teď se bude čekat, jak dopadnou další fáze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.