Cestování bude ovlivněno nejdéle, míní Adam Vojtěch. Upřesnil, kdy by se situace mohla změnit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2021

Češi využívají letních prázdnin pro cestování do zahraničí, kde si užívají dovolenou. Ale některé země mění pravidla pro vstup a pobyt na jejich území a tzv. cestovatelský semafor je přeřazuje do kategorií podle míry rizika nákazy. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) by se situace mohla změnit až během příštích prázdnin. "Pandemie se v zásadě přelévá z jedné země do druhé a cestování bude ještě ovlivněno. Do příští sezony by se situace mohla stabilizovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví, vnitra a zahraničí spravuje mapu cestovatele, která je informační pomůckou pro Čechy mířící do zahraničí – ať už na delší dovolenou nebo krátký výlet. V boji s pandemií koronaviru by mělo být očkování, ale proočkovanost populace není dostatečná. Téměř 47 procent populace je očkovaná oběma dávkami vakcín proti covid-19. Vir se ve společnosti společně s dalšími variantami šíří a cestování především do rizikových zemí a z nich může být problém.

"Troufám si tvrdit, že cestování bude ovlivněno nejdéle. Pandemie se v zásadě přelévá z jedné země do druhé a cestování bude ještě ovlivněno. Do příští sezony by se situace mohla stabilizovat," vyjádřil se Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuálně jsou na tom nejhůře země jako Tunisko nebo Rusko, které spadají na cestovatelském semaforu do černé – hrozí tam extrémní riziko nákazy. Oblíbené dovolenkové destinace jako Řecko, Portugalsko, Malta nebo Francie jsou zařazeny do červené barvy značící vysoké riziko nákazy. Španělsko, Turecko, Kypr nebo Maledivy či Mexiko pak spadají do zemí s velmi vysokým nebezpečím infekčnosti.


Podle mluvčích jedněch z největších cestovních kanceláří v České republice – Čedok, Fischer a Invia, patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů v rámci letních dovolených jednoznačně Řecko a řecké ostrovy, Chorvatsko a Bulharsko. To navíc eviduje zvýšený zájem turistů, protože je zařazeno do zelené kategorie a omezení nejsou tak přísná jako u zemí v horších barevných skupinách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.