Cestování do zahraničí se Čechům usnadní. Jsou dostupné covid pasy a lze je snadno získat. Promluvil mluvčí

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2021

Cestování do zahraničí je aktuální téma, které řeší hodně Čechů. Vzhledem k příznivému vývoji epidemie a rozvolňování ze strany vlády, jsou podmínky pro návštěvu cizích zemí mnohem benevolentnější než dříve. Výrazným usnadněním při opuštění hranic Česka jsou tzv. očkovací certifikáty, které už si lidé mohou nyní stáhnout z portálu vytvořeného Ústavem zdravotnických informací a statistik (ÚZIS), který potvrzuje vakcinaci, prodělaný covid nebo negativní test. "Lidé si mohou stáhnout certifikát a jednoduše si ho vytisknout. Teď čekáme na 1. července, kdy mají začít fungovat evropské certifikáty," řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí pro ŽivotvČesku.cz.

Ústav zdravotnických informací a statistik vytvořil na pokyn ministerstva zdravotnictví speciální očkovací portál, kde mohou lidé během několika snadných kroků získat certifikát potvrzující, že buď mají onemocnění covid-19 za sebou, vyšel jim negativní test nebo podstoupili očkování. V certifikátu jsou informace také o tom, jestli má daná osoba pouze jednu dávku vakcíny, nebo už byla naočkována tzv. »plně«, tedy dvěma dávkami. Při vyhledání webu Ocko uzis se lidé dostanou na portál očkování, kde se mohou přihlásit dvěma způsoby.

Jedním je přihlášení skrze jednorázový kód, který po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu v kolonkách úvodní stránky portálu, přijde do telefonu v podobě autentizační SMS zprávy. Je však možné využít účet NIA–eIdentity – nebo se dostat do systému prostřednictvím elektronického občanského průkazu, který má čip pro komunikaci s veřejnou správou.

Jakmile se přihlášení podaří, zpřístupní se osobní karta občana. V ní jsou uvedené kontaktní údaje, kde je možné upravit e-mail nebo číslo mobilního telefonu. Obsahuje také podrobné informace o očkování, provedených testech nebo o tom, že člověk prodělal onemocnění covid-19. Příslušný certifikát lze stáhnout buď v tabulce očkování, prodělané nemoci či negativního testu. Všechny tři mají vlastní tabulku a certifikát. Například pokud je člověk pouze očkovaný, má v kartě pouze tabulku očkování. Jestli byl například i negativně testován, má na hlavní stránce karty dvě tabulky - očkování a testování. Po pravé straně každé z tabulek pak jde jednoduše certifikát stáhnout v PDF podobě.

V něm jsou základní informace s unikátním kódem pro kontrolu platnosti v mobilní aplikaci. Ta by měla být dostupná v polovině června a bude sloužit k naskenování QR kódu, který načte certifikát a jeho platnost. V plánu je možnost, aby si lidé mohli certifikát vyzvednout mimo jiné na pobočkách Czechpointu, podle informací ÚZIS je orientační datum uvedení v praxi během letních prázdnin.

"Je to další podstatný krok v elektronizaci zdravotnictví, který není směřován jen na uživatele zevnitř resortu zdravotnictví, ale je zaměřen na potřebu občanů přistupovat ke svým medicínským údajům zabezpečeně a vzdáleně. Proto počítáme s tím, že průkaz postupně rozšíříme na plnohodnotný elektronický očkovací průkaz, nejen pro COVID-19," uvedl v tiskové zprávě zástupce ředitele pro IT ÚZIS Milan Blaha.

K očkovacím certifikátům se vyjádřil i mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Augusta, který vysvětlil, jak s nimi lze cestovat a které země zatím uznávají Čechům pouze 1. dávku očkování proti koronaviru.

"Lidé si mohou stáhnout certifikát a jednoduše si ho vytisknout. Teď čekáme na 1. července, kdy mají začít fungovat evropské certifikáty. Poté by měla být možnost mobilní aplikace nebo zůstává druhou variantou papírová podoba certifikátu. Od nového měsíce by to mělo byt centralizované celoevropsky. Nyní do toho zasahují členské státy, každý zvlášť má jiné podmínky, což je samozřejmě komplikované. Ale mělo by se to celé zjednodušit a vyřešit. Například pokud by někdo chtěl cestovat do Chorvatska, tak se prokáže QR kódem z certifikátu, vyplní nějaký příjezdový formulář a bez dalších podmínek může vyrazit na pláž," řekl Jakub Augusta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že s příchodem tzv. zelených evropských certifikátů by se všechno mělo výrazně ulehčit.

"Snad se vše schválí a zprocesuje evropskou legislativou tak, aby to fungovalo od začátku prázdnin, jak je plánováno. Prioritní je nastavit vnitroevropské cestování, pak lze řešit další země. Česká republika uznává očkování všem okolním zemím, ale třeba pro cestování do Německa musíte mít ukončené očkování druhou dávkou vakcíny. Jednu dávku očkování Čechům zatím uznává Chorvatsko a Maďarsko," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.