Cestování s nástupem 4. vlny epidemie: Roman Prymula odhadl, která opatření mohou některé země začít uplatňovat
Na takzvané mapě cestovatele se od začátku týdne přesunuly některé země z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) může s nástupem další vlny epidemie dojít ke zpřísnění opatření v zemích, které mají vysoký počet pozitivních záchytů, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Někteří odborníci varují, že i když více než polovina lidí v populaci je naočkovaná a řada lidí má vytvořené protilátky po prodělání nemoci, stále není vyhráno. Opakuje se podobný scénář z loňského roku, kdy se po prázdninách zvýšila mobilita lidí. To nakonec vedlo k lockdownu, ale také řadě dalších restrikcí. Nezvládnutý boj s epidemií se dotkl i cestování. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly může v dalších týdnech dojít k tomu, že v souvislosti s cestováním dojde ke zpřísnění pravidel.
"U cestování budou nepochybně nějaká pravidla, která si budou jednotlivé státy zavádět tak, aby ochránily své obyvatelstvo. Může se stát, že bude omezena platnost vakcinace na 9 měsíců, jak to už některé státy zavedly. Může být požadován test po očkovaných a celá řada dalších opatření, které se mohou uplatnit, aby se zamezilo tomu, že v dané lokalitě bude docházet k šíření viru," odhadl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, jaká opatření mohou s nástupem podzimní vlny epidemie být uplatněny.
Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.
Česko vede jednání se státy, které omezují platnost očkování 270 dny, o možnosti zachování cestování pro plně vakcinované české občany nad tento limit. Jde například o Rakousko či Chorvatsko, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.