Chanov se mění k nepoznání. Máme v domě bezpečnostní kameru, schránky a zvonky, ukázal herec Petr Bažo

Některé domy v Chanově procházejí rekonstrukcí
Některé domy v Chanově procházejí rekonstrukcí
Foto: Archiv Petra Baža
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2020

S prací před kamerou Petr Bažo (59) alias Jožo z úspěšného seriálu Most! zkušenost neměl, postavu předáka z chanovského sídliště ale zahrál věrohodně. Sám v romském sídlišti na kraji Mostu žije od svých 24 let a podle jeho slov se vše v místě, které vždy nahánělo hrůzu zcela mění. "Dnes byste tu papírek pohozený na zem téměř nenašli, máme bezpečnostní kameru v domě, i schránky," říká muž, který se doslova přes noc před téměř dvěma lety stal hvězdou.

Jeho denním chlebem je dohlížet na pořádek na sídlišti jako člen hlídky prevence kriminality. Pro ŽivotvČesku.cz zaslal několik snímků, jak se některé panelové domy na sídlišti mění od základu.

"Aktuálně v Chanově žije 450 až 500 lidí. A hodně věcí se změnilo. Lidi jsou jiní, chtějí si opravovat byty, vchody, a to z důvodu, že před časem tady zrušili doručování pošty. Ale my jsme si to opravili. Myslím jako zvonky, vchod, kde jsou nová lina, natřené barvou zdi, schránky na dopisy a teď by nám to měli začít vozit. Tedy našemu bloku, kde bydlím a tak jsme inspirovali další," popsal změny pro ŽivotvČesku.cz Bažo s tím, že vchod, v němž bydlí, má dokonce bezpečnostní kameru.

Město Most, kterému chanovské byty patří, eviduje na nájemném od tamních ale milionové dluhy. Většina z místních nemá práci a žije z dávek hmotné nouze.

Bažo si získal za roky své práce coby člen prevence kriminality respekt. Cílem Petra Baža ale není jen uklizené sídliště a děti usazené v lavicích. Ve skupině s dalšími místními obyvateli vede s městem diskusi o obnově zdevastovaných domů. Zároveň zdůrazňuje, že kriminalita se v lokalitě značně snížila.

"Kazí nám to tak 5 procent místních, ale to jsou narkomani a podobně. Jinak se hodně věcí změnilo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Bažo s tím, že nepořádek v Chanově už dávno není a sídliště se pomalu zvedá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.