Chaos kolem epidemie se prohlubuje. Obyčejní lidé už ani neví, co se tady smí a co nikoliv, říká Roman Šmucler
Na jaře při první vlně byl respektovaný stomatolog Roman Šmucler (51) členem Ústředního krizového štábu. Dnes sleduje kroky vlády a přemýšlí, kam by vedlo další utužování režimu a zpřísňování restrikcí. "Pokud je ta situace tedy tak strašlivá, tak pojďme nejdříve zavřít to, kde k tomu přenosu dochází nejvíce - to jsou pracoviště a továrny," uvedl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé už neví, co je povoleno a co je zakázáno a rozpadá se právní stát.
Vláda se na pondělním jednání shodla, že chce prodloužit nouzový stav do 16. března. Žádost bude ve čtvrtek posuzovat Sněmovna. Komunisté dali najevo, že prodloužení nepodpoří. Kabinet Andreje Babiše tak bude potřebovat podporu opozičních stran.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) se také nevzdal myšlenek na další omezení pohybu. V boji s koronavirem by podle ministra pomohlo zakázat cestovat mezi kraji, nebo nařídit, aby se lidé mohli zdržovat maximálně 15 km od svého trvalého či přechodného bydliště.
Bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler nechápe, proč se uvažuje nad dalším zpřísněním režimu, když se epidemická situace nezhoršuje. "Je tady nějaká teorie, že ta epidemická situace by se mohla zhoršit. Ale každý vidí, že se nezhoršuje, že je stejná. Takže je otázka, zda nyní tu situaci vyhrotit. Pokud je ta situace tedy tak strašlivá, tak pojďme nejdříve zavřít to, kde k tomu přenosu dochází nejvíce - to jsou pracoviště a továrny. Takže někdo přijde z továrny a my mu zakážeme procházku nad 15 km od domova," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který zdůrazňuje, že všechna zavedená opatření musí mít logiku a oporu v zákoně.
"Američanům třeba hodně vadí, zda všechny ty restrikce mají oporu v zákoně a ve vědě, jestli někdo ten účinek restrikcí prokázal. Otázka také je, zda je to vymahatelné. Zda se už nedostáváme do stavu, kdy se v tom nikdo nevyzná. Já sám jako odborník musím často věci konzultovat se specializovanými právníky, co se smí, co se nesmí. Já si myslím, že obyčejní lidé už ani neví, co se tady smí a co nikoliv," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, podle kterého hrozí, že se rozpadne vztah občanů ke státu.
"Je třeba také otázkou, jak je to s přejížděním hranic daného státu. My jsme třeba teoreticky občané Evropské unie, ale unie už fakticky neexistuje. Můžeme jezdit z Čech? Můžeme jezdit do Čech? Je to složité a ti lidé prostě už neví a snadno porušují zákony. Dostáváme se do situace, kdy se rozpadá právní vědomí a vztah občanů ke státu. V Americe dnes už plno věcí povolili a zjistili, že ten stát se jim dost rozpadl. V tom musíme být opatrní," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný zubní lékař a připomněl, že pokud nebude vláda lidem každý krok vysvětlovat pomocí vědeckých dat a analýz, nebudou mít občané důvěru a chuť další případné omezení pohybu respektovat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.