Chaos v nařízení neustává. Vláda omezila pohyb přes den. Obchody budou otevřené, lidé do nich nesmí

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Vláda se pochlubila dalším nelogickým krokem v souvislosti s opatřeními, která mají platit od pátku. Z nich totiž vyplývá, že bude omezený pohyb i přes den. Lidé si budou smět nakoupit pouze základní životní potřeby. Třešničkou na dortu dalšího »paskvilu« je, že obchody paradoxně zůstanou otevřené. A to ty, které nabízejí i jiný druh sortimentu. Hypoteticky ale by tam tedy nesměl nikdo nakupovat.

Na další rozpor v rámci opatření upozornil server Lidovky.cz. Ministerstvo zdravotnictví svůj záměr měnit nehodlá. Mluvčí Barbora Peterová uvedla, že jde o omezení pobývání na veřejných místech.

V předchozím týdnu vládní kabinet měnil kontroverzní nařízení ohledně zákazu prodeje rozlévaných nápojů v restauracích. A teď je tu další logiku postrádající nařízení. "Dle usnesení Vlády ČR se od pátku skutečně omezuje volný pohyb osob se zmíněnými výjimkami,” uvedla mluvčí s tím, že všechny obchody a služby zároveň zůstanou otevřené. "Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody,” dodala mluvčí.

Co se tedy od pátku mění? Nové opatření zavádí omezení volného pohybu přes den, a to v čase mezi 05:00 a 23:00. Lidé mohou ven jen z vybraných důvodů.

Mezi výjimky patří vedle cest za prací, za rodinou, k lékaři nebo kvůli vyřízení neodkladných úředních záležitostí také cesty nutné k obstarávání základních životních potřeb.

Opatření výslovně umožňuje nákupy potravin, léků, drogistického zboží nebo krmiv pro zvířata, cesty za nezbytnými finančními a poštovními službami nebo pro pohonné hmoty. Ovšem nákup oblečení nebo keramické dárkové sady by tak byl porušením zákazu, upozornil portál Lidovky.cz, který dále poukázal na zákaz procházení různých obchodů, kdy někdo chce nakoupit třeba vánoční dárky.

Páteční omezení spadá do čtvrtého stupně systému PES. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale po pondělním jednání vlády avizoval, že obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou. To je oproti původním pravidlům změna v tom, že otevřeny mohly zůstat jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším nezbytným sortimentem.

Všechny obchody musejí respektovat nařízení 15 metrů čtverečních provozní plochy. Lidé tak na vstup do některých obchodů čekají ve frontách. Opět bude povolený nedělní prodej.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.