Chceme vytvořit politický tlak, aby ministr vnitra Vít Rakušan ze své pozice odstoupil, důrazně upozornila exministryně Alena Schillerová

Alena Schillerová a Vít Rakušan
Alena Schillerová a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2022

Kauza kolem korupce v pražském dopravním podniku, ve které byl obviněn a vzat do vazby vlivný pražský zastupitel za STAN a bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (48), může podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka (48) skončit trestním stíháním celého hnutí Starostové a nezávislí. Uvedl to o víkendu v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové. Redakci ŽivotvČesku.cz exministryně financí Alena Schillerová (58) uvedla, že hnutí ANO iniciovalo na 7. července mimořádnou schůzi Sněmovny, na které se opozice pokusí vytvořit silný politický tlak vedoucí k odstoupení ministra vnitra Víta Rakušana (43).

"Iniciovali jsme mimořádnou schůzi, která proběhne 7. července. Tam se chceme jasně vyjádřit, chceme vytvořit politický tlak, aby ministr vnitra ze své pozice odešel, protože je to čelní představitel, který pod sebou má represivní složky. Chápu, že policie je nezávislá, tomu všemu rozumím. Ví se ale, že špičky jeho hnutí měly vazby na mafii. Myslím si, že kdykoliv se něco stane, bude se hledat, pokud zůstane v té pozici, něco, respektive zůstane tam ta pachuť ze současné kauzy. Je to nedůvěryhodné pro občany i politiky, kdy postavení takového člověka je založené na důvěryhodnosti," důrazně sdělila pro ŽivotvČesku.cz šéfka statní kasy v Babišově vládě. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťuje reakci ministra vnitra Víta Rakušana.

Podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka je nevyhnutelná rekonstrukce vlády. Dále uvedl, že v kauze, která se točí kolem obviněného lobbisty Michala Redla, prorůstá organizovaný zločin do politiky. Je proto podle něj reálně možné, že počínání jednotlivých osob bude přičitatelné celému hnutí STAN. "Je potenciálně možné, že hnutí STAN bude stíháno," uvedl Vondráček. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan je podle něj proto »v kolosálním střetu zájmů«.

"Hnutí STAN se prezentovalo jako skautské, tedy že je naprosto čisté, přitom od počátku fungování této vlády jsme téměř každý měsíc konfrontováni nějakou kauzou čelního představitele hnutí. Ta poslední ale překročila veškeré myslitelné chápání," prohlásila pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová s tím, že premiér Petr Fiala by před současnou kauzou hnutí STAN neměl zavírat oči.

Obviněných v kauze dopravního podniku by mělo být 13. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Europoslanec Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.