Chladnější měsíce představují vyšší riziko přenosu covidu. Exministr zdravotnictví Roman Prymula promluvil o místech, kde se lidé nakazí nejčastěji

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2022

Aktuální data ministerstva zdravotnictví ukazují, že šíření covidu nadále mírně zpomaluje. O tom vypovídá i skutečnost, že mezitýdně ubylo o 300 hospitalizovaných, v nemocnicích je nyní s covidem 1711 lidí. Kde v současnosti s chladnějším počasím dochází nejčastěji k přenosu onemocnění covid-19, pro ŽivotvČesku.cz upřesnil exministr a epidemiolog Roman Prymula (58).

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly s několika výjimkami od začátku září. V prvním říjnovém týdnu denní počet nakažených klesl a mezitýdenní pokles pokračuje i tento týden. Snížilo se také incidenční číslo, které zastupuje počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Ke středě činilo 155 případů. 

Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog odhadl, kde je v současnosti nejvyšší riziko, že se člověk nakazí. "Nevím, jestli se v současnosti vedou nějaké detailní statistiky, ve kterých místech se člověk momentálně nejčastěji nakazí, ale z logiky věci to jsou uzavřené prostory, kde dochází k dalšímu kontaktu s okolím. Zejména jde o prostory, kde lidé přicházejí s otevřenými nákazami, to znamená, že mají respirační projevy, kašlou, samozřejmě jsou mnohem infekčnější než v případech, kdy průběh je klinicky němý, to znamená, že není vidět, že by daný člověk nemocný byl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví s tím, že zcela jistě vliv na intenzitu přenosu covidu budou mít místnosti, kde se méně větrá.

Neklesá zájem o očkování, za úterý si nechalo vakcínu proti covidu dát přes 12.700 lidí. Většinou šlo o posilující dávky. Před týdnem se nechalo očkovat o zhruba 1800 lidí méně. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.