Chmurná předpověď politické budoucnosti Petra Fialy. Prohraje volby a bude nahrazen, vyložila karty na stůl mediální analytička

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2024

Komentář: Premiéru Petru Fialovi se nedá upřít, že jde ve stylu anglického gentlemana za svými politickými cíli. Rozbouřená doba ale jako by příliš nepřála politikům, kteří jsou klidní jako hladina rybníka v letním slunném dni. Za zády se premiérovi vynořil ambiciózní lídr hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan a pověst muže bez poskvrny se snaží ničit případ úspor uložených v kampeličce. Mediální analytička Irena Ryšánková pro portál ŽivotvČesku.cz vyslovila názor, že Petr Fiala si je už nyní vědom blížícího se volebního neúspěchu. A v takovém případě bude nahrazen.

Ministerský předseda nepatří k hurónským politikům a efektní gesta a burácivé sliby jsou mu cizí. Velký kontrast k lídrovi opozice Andreji Babišovi, který neváhá sáhnout k typickým a emotivněji laděným projevům a temperamentem často nešetří. Je vysoce individuální, který typ politického projevu se zamlouvá více. Větší potíž představuje snaha nabourat obraz Petra Fialy jako politika bez poskvrny. Vnímání předsedy vlády se tak proměňuje, s ním i jeho pozice na politické scéně.

Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové není situace pro Petra Fialu příliš růžová. "Pan premiér ví, že volby prohraje. Prohrát je musí. Podpora vlády je nejnižší za celou historii České republiky. Nejhorší je, že úplnou podporu má pouze od dvou procent občanů. Politika vlády, kterou vede, zrazuje i jeho vlastní voliče a kauza »kampelička« poškozuje pěstovanou tvář slušného může, který si nikdy nezadá se špínou politiky, i když je jejím vrcholným představitelem. Další možností je, že premiér nerozumí ani vlastním financím, což je snad ještě horší," uvedla expertka pro ŽivotvČesku.cz.

Kartu poklidného premiéra nyní přebíjí úspěšně ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Je ho všude plno, stroj marketingové kampaně běží na plné obrátky bez přestávky. Podle Ireny Ryšánkové není hlavním cílem ambiciózních aktivit Víta Rakušana získat křeslo šéfa kabinetu, ale pomocí kampaně a návratu volebních hlasů si zajistit místo i ve vládě, která vznikne po parlamentních volbách. Handicapem Víta Rakušana je podle mediální analytičky pověst, která na politikovi ulpěla po vykroužkování spojeneckých Pirátů ve volbách v roce 2021.

"Vít Rakušan je sice spojen jako předseda strany s kauzou Dozimetr, ale strana působí navenek kompaktně. Je otázka, jaké kostlivce ve skříni mají ostatní členové vlády, jestliže u ministra vnitra nevadí ani tato kauza. Jeho ambice jsou nepochybně vysoké, ale po tom, jak dopadla volební koalice s Piráty, nebude zrovna žádaný partner. Premiérem se nestane, jeho síly jsou tedy patrně upřeny spíše k tomu, aby setrval i v příští vládě. Což se ale také nestane, jakkoliv se snaží prezentovat sebe jako rozhodného politika nefialovského typu," podotkla Irena Ryšánková k agilními ministru vnitra.

S otazníkem podle mediální analytičky zůstává, jaký je budoucí osud občanských demokratů. U Petra Fialy očekává, že ve funkci předsedy strany skončí. "Samozřejmě je otázka, co bude po –⁠⁠⁠⁠⁠ prohraných –⁠⁠⁠⁠⁠ volbách a co bude vůbec i s ODS, zda se pragmaticky přikloní k případné spolupráci s vítězem, jak prosakuje z kuloárů, či zda se smíří se svou opět opoziční rolí. V každém případě Petr Fiala s největší pravděpodobností doklopýtá do voleb a pak bude nahrazen," uzavřela Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz svůj vhled do blízké budoucnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.