Reklama:

Chodí to hned na mobil: Hamáček popsal zákulisí, když nastane situace jako byla střelba na fakultě. Verze Jurečky ohledně večírku může mít díry

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2024

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a jeho podřízení bujaře slavili v době, kdy po střelbě na pražské filozofické fakultě umírali lidé. Šéf resortu dlouho mlčel, až po »mediálním výprasku« se rozhodl vysvětlit, jak to s tancovačkou bylo. Uvedl, že detailnější informace ohledně tragédie získal později - podobně jako »ostatní« okolo 19. hodiny. To znamená, že šlo o čtyři hodiny po útoku střelce. Server iDNES.cz přinesl ale rozhovor s bývalým ministrem vnitra Janem Hamáčkem, jehož slova jsou velmi zajímavá - do určité míry zpochybňují vysvětlení Jurečky. Pro ŽivotvČesku.cz k jednání Jurečky poskytl komentář Andor Šándor, který považoval »dlouhé mlčení ministra práce« za velmi neseriózní.

Reklama:

Jurečka po tlaku médií přestal dělat »mrtvého brouka« a v úvodu týdne vysvětlil, že se o střelbě na fakultě dozvěděl širší detaily až po čtyřech hodinách od útoku střelce, a to z oficiálních zdrojů. Portál iDNES.cz se dotázal Jana Hamáčka, zda taková verze je skutečně pravdivá, a to s ohledem na situaci.

Bývalý politik uvedl, že Jurečka měl být jako člen Bezpečnostní rady státu informován neprodleně. "Řeknu vám, jak to fungovalo za nás. Jen předesílám, že jsem byl ministr vnitra, takže mi chodily na mobil informace jak z operačního centra policie a hasičů, tak i z ministerstva vnitra," uvedl v úvodu své odpovědi.

Reklama:

"Takže já ty věci věděl okamžitě. Fungovalo to tak, že když měla policie důležité informace, tak je posílala na sestavu telefonů, kde byl určitě premiér, ministr vnitra a členové »BRSky« (Bezpečnostní rady státu). Ale jak je to s členy vlády nyní, nevím," uvedl Hamáček v rozhovoru pro portál iDNES.cz s tím, že Úřad vlády i sekretariát Bezpečnostní rady státu mají mechanismus, jak konkrétní personál vlády informovat.

Hamáček ale k věci zdůraznil, že netuší, jak přesně je mechanismus nastaven nyní, nepředpokládá však, že by se výrazně měnil, a to s ohledem na skutečnost, že vzhledem k tomu, že Jurečka je členem Bezpečnostní rady státu, měl by podle Hamáčka mít informace poměrně »kvapně«.

Střelec ve čtvrtek 21. prosince v budově FF UK na náměstí Jana Palacha zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince. 

V době, kdy se strašlivá tragédie stala, reagovali vládní činitelé různě. Premiér Petr Fiala (ODS) neprodleně zrušil návštěvu Olomoucka, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se na místě tragédie objevil krátce po smrti střelce. Oproti tomu šéf práce a sociálních věcí Marian Jurečka si vychutnával vánoční mejdan, který se konal v budově ministerstva.

Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor již dříve k věci uvedl, že Jurečkovo mlčení, které prolomil až po tlaku médií, je ostuda. Navíc kauza »Jurečka« nemá jen jednu rovinu. "Celá kauza má několik rovin. Jedna rovina je ta, o které se mluví, že v době, kdy umírají studenti fakulty, tak na ministerstvu práce tancují na populární songy Michala Davida. Druhá rovina je, že nevím, od kdy se může popíjet na státních úřadech, neboť mám takový pocit, a nejsem na to odborník, že zákoník práce něco takového zakazuje. To je druhá rovina. Třetí rovina je ta, že v době, kdy nám ministři slibují krásné zítřky, když si budeme hodně utahovat opasky, tak mi přijde určitě nepatřičné, aby takový večírek byl placen z peněz daňových poplatníků - pokud tomu tak bylo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor krátce před tím, než se Jurečka ke kauze vyjádřil.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: