Chorvati jsou skvělí, ale gól nám nedají, říká Petr Švancara a zatipoval si přesný výsledek

Trenér Jaroslav Šilhavý v rozhovoru s hráči.
Trenér Jaroslav Šilhavý v rozhovoru s hráči.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

V pátek česká českou reprezentaci na EURU utkání s Chorvaty. Oba týmy půjdou do zápasu v jiném rozpoložení - Češi mají za sebou vítěznou premiéru, Chorvati začali porážkou s domácí Anglií. Fotbalový »hračička« Petr Švancara (43) počítá s tím, že Chorvati budou chtít držet míč, ale branky střílet nebudou. "Myslím si, že ten zápas zvládneme. Vzadu to zavřeme na nulu a budeme hrozit z brejků," řekla legenda brněnského fotbalu pro ŽivotvČesku.cz.

Petře, vy jste už před startem EURA tvrdil, že velké šance dáváte českému týmu. Koho ale vidíte jako hlavního adepta na celkové vítězství?

Velkým favoritem pro mě jsou Francouzi a v krásném utkání s Německem to potvrdili. Mezi velké favority řadím i Portugalce, kteří to měli v utkání s Maďarskem těžké, protože útočili do zhuštěné obrany. Budu dál patriot a řeknu, jako jsem to říkal už před začátkem turnaje, že hodně věřím také našemu výběru. Jsem přesvědčen, že taková ta česká povaha a kvalita, kterou letos máme, nás dostane hodně daleko.

Před startem šampionátu a vlastně i po prvním utkání se Skotskem se hodně diskutuje nad defenzivou, že to není ideální. Vy si opravdu myslíte, že národním tým se dostane daleko? O co ten optimismus opíráte?

V jakémkoliv kolektivní sportu, když se povede udělat nějaký výsledek, tak za tím stojí dobrá parta, to je prostě základ, který my máme. Za druhé je to kvalitní brankář a zdá se mi, že Vaclík lapil velkou formu. Za třetí si myslím, že máme opravdu kvalitní ofenzivu, o kterou se můžeme opřít. Souček hraje v Anglii, Darida hraje v Německu, Král hraje v Rusku, to všechno jsou kvalitní soutěže. Důležité je nejen to, kde tito hráči hrají, ale také to, že nastupují pravidelně. Jako kanonýr se ukázal Patrik Schick, ale opřít se můžeme i o další hráče. Také je důležité si uvědomit, že je to krátký turnaj. Z jednoho zápasu bych nedělal velké závěry. Byl to první zápas, taktický boj a hodně záleželo, jak do turnaje vstoupíme a my vstoupili výsledkově fantasticky. Souhlasím s názory, že v některých pasážích to první utkání bylo herně slabší, ale je to turnaj a ve skupině se hrají tři zápasy a já věřím, že i herně půjdeme ještě nahoru. Já jsem na sto procent přesvědčený, že Chorvaty porazíme. Kluci si v tom druhém zápase dovolí více, půjdou do utkání dobře naladěni, trenér možná vytáhne někoho z lavičky a udělá drobné změny.

Co tedy ta naše obrana? Hovoří se o tom, zda by šanci neměl dostat například David Zima...

Do obrany bych osobně nesahal. Uhrálo se to vzadu s čistým štítem, viděl jsem obětavost, přiznávám, že i Skotové měli šance, nicméně do obrany bych nesahal. Hodně se mluví o Kalasovi a Čelůstkovi, ale své prostory kryli a gól přes ně nešel, tak bych jim nechal důvěru. Znovu ale opakuji, že máme vynikající ofenzivu. Není to jen o Schickovi, je tam Jankto, Masopust, Hložek, Vydra, Krmenčík, Pekhart, to jsou všechno hráči, kteří umí zahrát na vysoké úrovni. V utkání se Skoty se mi líbilo, jak jsme sbírali odražené míče a líbil se mi Souček i Coufal. Hledal bych pozitiva a moc nerozumím tomu, že se vyhrálo 2:0 a píše se, kdo zklamal a hledají se negativa.

V pátek se reprezentace utká s Chorvaty, kteří po první porážce musí zabrat. Jakou byste stanovil taktiku, pokud byste stál na místě trenéra Jaroslava Šilhavého?

Chorvati jsou vynikající na míči, jsou to šikovní techničtí hráči, budou se tlačit do útoku a hrát na vítězství. Já bych zhustil střed pole a dal si pozor na Modriče. Máme šikovné »​nabourávače« rozehrávky, umí to Darida, Holeš, Souček i Král. Jako trenér bych zvolil taktiku na brejky. Nechal bych Chorvaty, ať jsou aktivní a pak jim sbírat balóny a chodit do brejků. Myslím si, že náš tým umí defenzivu dobře zavřít, tady se mi hodně líbilo kvalifikační utkání doma s Angličany, kde jsme dobře bránili a využívali kraje. Takže kvalitní aktivní obrana, ale žádný »zaparkovaný autobus«, a počítat s tím, že důležité budou také standardní situace.

Váš tip na výsledek?

Myslím si, že ten zápas zvládneme. Vzadu to zavřeme na nulu a budeme hrozit z brejků. Tipuji, že vyhrajeme 2:0.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.