Chorvatsko a Rakousko na mapě cestovatele zčervenaly. Mluvčí promluvila o výjimce pro krátké výjezdy

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2021

Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti nemoci covid-19. Na takzvané mapě cestovatele se totiž země přesunuly z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. V případě Rakouska ale pro Čechy platí výjimka pro krátké cesty. "Kdo tam jede na dobu kratší než 24 hodin, tak nemusí mít test, i když není očkovaný," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

V červené kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy jsou s platností ode dneška Belgie, Bulharsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Baleárské ostrovy. Rakousko ovšem jako sousední země má výjimku, která krátké cesty, například za nákupy, zjednodušší.

"Pro návrat plně očkovaných z těchto zemí se nic nemění. Rakousko jako sousední země má 24hodinovou výjimku, to znamená, že kdo tam jede na dobu kratší než 24 hodin, tak nemusí mít test, i když není očkovaný," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová, jaká je výjimka při návratu z Rakouska.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Před návratem do Česka se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Platí také povinnost, vyplnit před cestou do Česka příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají lidí, kteří mají dva týdny po ukončeném očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.