Reklama:

Chorvatsko čelí problému s přemnožením jedovatých hadů: Čtyři lidé skončili v nemocnici po uštknutí zmije, píše tamní deník

Zmije růžkatá / Chorvatsko
Zmije růžkatá / Chorvatsko
Foto: Profimedia / Foto 2: Pexels
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2024

Chorvatsko oznámilo nedobrou zprávu. Konkrétně na prahu letošní turistické sezóny se Dalmácie potýká s přemnožením jedovatých hadů. Zdravotníci v uplynulých dnech museli poskytnout odbornou pomoc čtyřem osobám uštknutým zmijí růžkatou. Poslední ze zmíněných lidí je důchodkyně, se kterou se had dostal do kontaktu na její vlastní zahradě. Tamní odborníci doporučují lidem opatrnost. Místní komunita je situací znepokojena. Pohledem zpět do Česka bude podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného experta v oboru herpetologie Karla Zavadila v následujících týdnech vrcholit aktivita jediného tuzemského jedovatého hada - zmije obecné.

Reklama:

Ale zpět do destinace, kam každoročně vyrážejí stovky tisíc Čechů strávit svou dovolenou. Podle portálu Dalmacija Danas, penzistku po uštknutí hadem zdravotníci převezli do nemocnice ve Splitu. Periodikum uvádí, že je na tom žena podle jejího syna díky včasnému zásahu lékařů výrazněji lépe.

Portál popisuje, že k setkání seniorky a hada došlo na její zahradě, kde i přes skutečnost, že žena měla pantofle, zuby hada materiálem obuvi prošly.

Reklama:

"Stalo se to ráno okolo sedmé hodiny, když jsem šla sbírat fazole. Myslím, že to byla zmije obecná, ne zmije růžkatá," popsala Damirka Mihanovićová, která žije v malé vesnici Donje Sitno nacházející se v Zadarské župě (chorvatsky Zadarska županija, pozn. red). Seniorka dále dodala, že se s hady na polích setkává každou chvíli. "Není snad chvíle, kdybychom s manželem na cestách, když jdeme na pole, dva, tři neviděli ležet přejeté."

Odborníci varují, že v Dalmácii se kriticky přemnožili nebezpeční jedovatí hadi, což zvyšuje riziko uštknutí pro danou oblast. Opatrnost by neměli podceňovat zejména ti, kteří se vydávají do přírody. Zmije růžkatá je považovaná za nejnebezpečnějšího hada v Evropě, v Chorvatsku je obecně chráněna jako ohrožený druh.

Pro turisty je klíčovou informací, že nemocnice v tamních turistických oblastech, jako je Dalmácie, mají dostatek protijedu. Protilátky, které se využívají k léčbě uštknutí, se často dovážejí ze zahraničí, což zajišťuje, že i v případě náhlého zvýšení počtu incidentů jsou zdravotnická zařízení připravena poskytnout nezbytnou první pomoc, uvádí dále chorvatské periodikum.

ČR má zmiji obecnou

I Česko má svého »zabijáka«. Zmije obecná má sice zlou pověst, s uštknutím člověka se ale v tuzemsku lze setkat řádově pouze u desítek případů ročně. Sezóna hada s klikatým pruhem na hřbetě právě začíná.

"Vždy záleží na počasí. To se týká i aktivity zmijí. Její vrchol bývá v červnu a červenci, protože je nejtepleji. To tedy znamená, že jsou nejaktivnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil, který patří mezi nejznámější chovatele hadů v republice.

Oblíbenými místy zmijí jsou slunné okraje cest, paseky s pařezy a hromady kamení, ve střední Evropě se přitom vyskytuje spíše v horách. Je velice odolná, ze všech evropských hadů je rozšířena nejdále na sever. "Nejčastěji je můžeme potkat tam, kde se vyskytuje jejich potrava, což jsou hlavně hlodavci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: