Chorvatsko nachystalo vlastní covid pasy. Ověřené certifikáty pustí turisty k moři od 1. června

Cestování
Cestování
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2021

Bezpečnou dovolenou u moře by měly zajistit chystané tzv. covidové pasy. Země EU pracují na jednotné verzi, ale Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi. Chorvatsko bude od 1. června vydávat své vlastní digitální certifikáty. "Česko a Chorvatsko problematiku cestování řeší dlouhodobě," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Evropa na léto chystá tzv. covidové pasy. V Evropské unii panuje shoda, že by měly mít univerzální platnost a jednotná pravidla. Mělo by se do nich zapisovat, zda dotyčný cestovatel byl očkován, zda má za sebou testy a nebo zda nemoc covid-19 prodělal. Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň lidé očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (36) potvrdil, že Česko pracuje na dohodě také s Bulharskem, Chorvatskem a Řeckem. Právě Chorvatsko chystá vlastní digitální certifikáty.

Země u Jadranu bude od 1. června vydávat své vlastní digitální certifikáty. Ty budou obsahovat údaje, zda byl turista naočkován, jestli prodělal v posledních 180 dnech nemoc covid-19 či zda má za sebou v posledních 48 hodinách test s negativním výsledkem.

Chorvatský ministr vnitra Davor Bozinovič uvedl, že k urychlení kontrol bude využíván web entercroatia.mup.hr, který má i českou verzi. "Po vyplnění vašich kontaktních údajů (telefonu a e-mailové adresy) obdržíte potvrzení o ohlášení, které laskavě umístěte za přední sklo vašeho automobilu, aby mohl váš přechod státní hranice proběhnout snadněji," stojí mimo jiné na webu.

"Přesnost údajů bude kontrolována na základě QR kódů, které budou na digitálních zelených certifikátech. Proto již bylo na chorvatské hraniční přechody odesláno 250 čteček QR kódů a dalších 55 zařízení bude v záloze," cituje web 24ur.com chorvatského ministra vnitra.

"Naši klienti před cestou do Chorvatska řeší zejména to, zda musí být očkováni či otestování. Častým dotazem je, zda naše agentura proplácí testy a zda je možné zájezd stornovat kvůli onemocnění. Turisté se také zajímají, zda v místě, kam cestují, jsou nějaké restrikce a zda v cílové destinaci bude platit nějaké omezení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková s tím, že pro všechny turisty je zásadní, aby pravidla platila po celou délku jejich dovolené a případná změna pravidel je nezastihla nepřipravené.

"Obě strany problematiku cestování řeší dlouhodobě," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová s tím, že Česko i Chorvatsko postup ohledně dovolených koordinují.

Řada evropských států chce s ohledem na blížící se turistickou sezonu zavést takzvané covidové nebo zelené pasy, tedy doklady o očkování, prodělaném covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus. Minulý týden se nápadem zabývali europoslanci, kteří například prosazují, aby lidé v rámci těchto pasů měli nárok na bezplatné testy. Složitá jednání se očekávají mezi jednotlivými zeměmi třeba například kvůli tomu, zda v certifikátu uznávat očkování látkou, která nemá schválení pro užití v Evropské unii. "Pracujeme na realizaci QR kódu a v druhé polovině května testujeme naše řešení s EU," řekl premiér Andrej Babiš. Do konce měsíce podle něho mají být QR kódy dostupné obyvatelům v tištěné i on-line podobě. "V průběhu července budou dostupné i v mobilní aplikaci," dodal Andrej Babiš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.