Chřipka a covid se vrací. Epidemiolog Roman Prymula odmítl, že by jedinec dokázal podle příznaků určit, čím se nakazil

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2022

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke spuštění kampaně na podporu očkování. V současnosti se s chladnějším počasím, které přeje respiračním onemocněním, nedostavuje jen chřipka, ale zejména onemocnění covid-19. Podle osloveného epidemiologa Romana Prymuly (58) je ale velmi obtížné identifikovat konkrétní příznaky, pokud by člověk chtěl odhalit nemoc, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Chřipka se v předchozích dvou letech kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu prakticky nevyskytovala. V současnosti je nošení ochrany nosu a úst na dobrovolném rozhodnutí. Dá se tak očekávat, že se k epidemii covidu přidá výskyt vyššího počtu případů chřipky.

"Chřipka není jenom silné nachlazení. Vyznačuje se rychlým nástupem, vysokou teplotou, bolestí svalů a kloubů," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. Každý rok onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí.

Pokud jde o covid, tak denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly s několika výjimkami od začátku září. V prvním říjnovém týdnu denní počet nakažených klesl a mezitýdenní pokles pokračuje i tento týden.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz epidemiologovi Romanu Prymulovi, zda má jedinec šanci rozpoznat příznaky covidu. Odmítl to.

"Jako jedinec bohužel nedokáži rozpoznat příznaky. Pokud by to bylo u více lidí, tak bychom to rozpoznat podle vzorků dokázali. U jednotlivce je ale spektrum příznaků natolik odlišné, že vyslovit nějaký klíč, podle kterého by se dalo rozpoznat, že se člověk nakazil covidem, nejde," uvedl bývalý ministr zdravotnictví s tím, že extrémní únava, ztráta čichu, dušnost a bolesti svalů patří k nejčastěji uváděným příznakům takzvaného dlouhého covidu, který postihuje zhruba šest procent lidí, kteří se nakazili koronavirem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.