Chřipka je šestkrát slabší než koronavirus. Počet mrtvých může být vyšší, říká biolog Jaroslav Flegr

Jaroslav Flegr promluvil o koronaviru.
Jaroslav Flegr promluvil o koronaviru.
Foto: Archiv Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2020

S koncem roku či příští jaro by mohla být k dispozici funkční vakcína na nový typ koronaviru, alespoň podle tvrzení vědců. Čekají nás ale zřejmě ještě další opatření v souvislosti s šířením nákazy. Důvodem je, že s koncem roku bude stále smrtnost o dost vyšší, než u běžné chřipky. Takový má pohled na současnou epidemii koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Uznávaný odborník, který v minulosti zaujal veřejnost třeba zkoumáním Toxoplasmy gondii, je názoru, že zákeřný koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 je stále nebezpečný.

"Je to skutečně nebezpečný vir. Je dobře, že jeho evoluce nyní vydala dobrým směrem, že klesá jeho virulence. Pakliže si chce udržet schopnost infikovat co nejvíce lidí za podmínek, že tady jsou přísná protiepidemická opatření, tak mu nic jiného nezbývá. Kdyby si nechal stejnou virulenci jako měl na začátku, tak by infikoval v dnešních podmínkách méně lidí, než když se k nakaženým chová šetrněji. Už proto, že by epidemiologové rychleji nově nakažené našli a rychleji
je dostali do izolace
," míní odborník Flegr. Zároveň upozorňuje, že lidé by měli dbát hygienických zásad a doporučení epidemiologů.

"Je dobře, že se virus vydal touto cestou, ale špatné je, že tato cesta není nevratná. V okamžiku, kdy zase polevíme v ostražitosti, což jsme již do jisté míry udělali, tak se bude šířit snadněji a opět tím zvýhodníme virulentnější formy viru," upřesnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle uznávaného odborníka je koronavirus podstatně nebezpečnější respirační onemocnění než chřipka. Má mnohem vyšší smrtnost a během chladnějších měsíců může ukázat svou sílu.

"Vir stále představuje velkou hrozbu, a to i když smrtnost je poloviční, než byla na začátku. Pořád je řekněme šestkrát vyšší než u chřipky. Na rozdíl od chřipky je u tohoto nového viru prakticky celá populace vnímavá a počet nakažených může být obrovský. Tím pádem počet mrtvých rovněž," dodal profesor Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.