Chřipka se stává vedle koronaviru dominantním respiračním virem. Spojitost může mít s migrační vlnou. Promluvil epidemiolog Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2022

Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem, uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. V polovině března ale experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit. Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl už v polovině března předvídal, že spolu s migrační vlnou z Ukrajiny může dojít ke zvýšenému šíření chřipky. Pro ŽivotvČesku.cz se k téma vyjádřil epidemiolog Roman Prymula (58).

Odborníci v době silného šíření epidemie koronaviru upozorňovali, že z vyšetřování vzorků od pacientů se chřipkou nemají kvůli testování na covid-19 ohledně chřipky dostatek dat od spolupracujících praktických lékařů. Teď dochází k tomu, že vir chřipky lidově řečeno začíná ožívat.

"Vzrůstající tendence v detekci viru chřipky A/H3 přetrvává a pomalu se stává mírně dominantním respiračním virem vedle SARS-CoV-3, varianty BA.2 a její subvarianty. V ČR zatím evidujeme jen subtyp H3," uvedl SZÚ.

Tento typ je dominantní i jinde v Evropě, nízkou intenzitu chřipky hlásí 13 z 38 zemí, střední intenzitu Belgie, Estonsko, Francie, Gruzie a Rumunsko, vysokou Bulharsko a Dánsko a velmi vysokou Lucembursko.

"Když používáme ochranné pomůcky, jako jsme nosili respirátory, tak to byl jeden z důvodů, proč v České republice byla chřipka v uplynulých dvou sezónách jen velmi nepatrně. Pokud by hrozila nějaká závažnější vlna covidu a začaly by se nosit respirátory, tak by to logicky na podzim ovlivnilo výskyt chřipky, který by byl menší," uklidnil situaci pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl na dotaz ČTK už v polovině března předvídal, že spolu s migrační vlnou z Ukrajiny může dojít ke zvýšenému šíření chřipky.

"Vzhledem k současné situaci, kdy dochází k přesunu velkého počtu osob a k jejich nahromadění v záchytných centrech, také může dojít k rozšíření respiračních infekcí," uvedl tehdy Kynčl.

Lékaři zatím u uprchlíků zaznamenávají nejčastěji právě běžné nemoci související s jejich útěkem z domova. Často se vyskytují respirační infekce a nachlazení nebo střevní infekce. Nemocnice ale začínají pečovat i o vážně nemocné, například Fakultní nemocnice Motol přijala do péče přes dvě desítky onkologicky nemocných dětí a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se léčí 18měsíční dívka z válečné zóny s popáleninami na 60 procentech těla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.