Chudáci naši zdravotníci, povzdechl si imunolog Václav Hořejší nad opatřením od pondělí. Odhadl dopad na hospitalizace

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2021

Opatření v podobě bavorské cesty považuje imunolog Václav Hořejší (72) za nedostatečné. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek vládě navrhne, aby se od pondělí 22. listopadu dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy, ani metodou PCR, ani antigenní. Redakcí oslovený odborník uvedl, že dopad aktuálního počtu nakažených bude znám za dva až tři týdny. "Pokud by to vláda myslela vážně, tak by měla přitvrdit na tu úroveň, kterou jsme tu opakovaně měli v minulosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz molekulární imunolog, který se ohlédl za tvrdou uzávěrou.

Výjimku budou mít děti od 12 do 18 let, které se budou moci tam, kde jsou potvrzení vyžadována, prokázat PCR testem, mladší děti žádné potvrzení nadále mít nemusí. Dále pak lidé, kteří dostali první dávku očkování nebo jsou do 14 dní po druhé, musí ale předložit současně PCR test, nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Spolu s rozočkovanými a dětmi do 18 let budou mít nárok na pět PCR testů za měsíc hrazených z veřejného zdravotního pojištění, očkovaní lidé dál na dva hrazené testy.

Profesor imunologie se domnívá, že opatření, jak je nastaveno, nebude mít na zpomalení tempa šíření koronaviru valný vliv. "Opatření je takové trošku zpřísnění, nedělám si iluze, že by to mělo nějaký efekt. Pokud by to vláda myslela vážně, tak by měla přitvrdit na tu úroveň, kterou jsme tu opakovaně měli v minulosti. Čísla byla mnohem nižší a máme s tím zkušenosti, tak asi všichni vědí, o čem mluvím," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší s tím, že pokud by vláda chtěla, aby dopady současné vlny epidemie neměly fatální dopad na nemocnice, je potřeba přitvrdit.

"Čísla, která máme dnes, se projeví na datech o úmrtích a hospitalizacích později, po dvou až třech týdnech. Když máme dnes čísla, která jsou asi tak na 50 procentech, co byla během jarní vlny, tak čísel, která jsme měli někdy v březnu, dosáhneme někdy za ty dva až tři týdny, to je vysoce pravděpodobné. A byla to situace, kdy naše zdravotnictví bylo na hraně kolapsu. Zvládlo se to nakonec. Mám dojem, že si vláda myslí, že to dopadne nějak stejně dobře, že už se toho moc nedá dělat kromě přísného lockdownu, ke kterému ale nedojde. Takže mi přijde, že vláda sází na to, že se to znovu povede, chudáci naši zdravotníci," dodal pro ŽivotvČesku.cz imunolog, který si uvědomuje, že zdravotníkům začínají další perné dny, kdy budou muset bojovat o lidské životy.

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně. Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva hospitalizovaných přes 4500, nejvíc od poloviny letošního dubna. Rostou i počty úmrtí lidí s covidem-19. Za listopad jich už zemřelo 848, zatímco za celý říjen bylo úmrtí 333.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.