Chytrá vize Jana Hamáčka: Kupme AstraZenecu od států, které ji nechtějí. Klidně si ji píchnu, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Česko začíná očkovat jako na běžícím pase. Zdravotníci v Česku ve středu aplikovali 42.338 dávek vakcíny proti covidu, tedy asi o 4800 méně než před týdnem. Je to ale dosud pátý nejvyšší denní počet dávek, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Česko bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, přestože v posledních dnech některé státy očkování touto vakcínou preventivně pozastavily kvůli ojedinělému výskytu krevních sraženin u očkovaných. Ministr Jan Hamáček (42) je nakloněn tomu, aby ji Česko od států, které ji nechtějí uplatňovat, koupilo. "Byl bych pro," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) svolala na dnešek mimořádnou schůzi, po níž vydá k vakcíně stanovisko. Tisková konference se očekává v 16:00.

Ministr Jan Hamáček má vizi, že proočkovat společnost je na prvním místě. AstraZenecu vidí jako spolehlivou vakcínu, kterou by Česko od států, které ji momentálně nechtějí uplatnit, koupilo.

"Nevidím důvod k zastavení vakcinace AstraZenecou. Všechny odborné zprávy říkají, že ta vakcína je bezpečná. Dokonce probleskla zpráva, že odborníci navrhují, abychom AstruZenecu odkoupili od států, které ji nechtějí. Já bych byl pro. Klidně budu první, kdo si ji nechá píchnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu, který je přesvědčen, že se podaří během krátké doby proočkovat dostatečný počet lidí.

Jako první pozastavilo používání přípravku Dánsko, kde jedna žena po naočkování zemřela. V pondělí ke stejnému kroku přistoupilo Německo, záhy následované Francií, Španělskem nebo Itálií. Česko dosud podávání vakcíny od firmy AstraZeneca nepřerušilo, stejný postup zvolila i Velká Británie, která tuto vakcínu obhajuje.

V současnosti je na trhu několik vakcín, které se lidem podávají, aby byli chránění před n...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.