Čím vyšší bude volební účast, tím větší má Andrej Babiš šanci ve volbách uspět, říká marketingový specialista

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2023

Již v sobotu večer bude Česko znát jméno svého příštího prezidenta. O tom, zda se jím stane bývalý premiér Andrej Babiš (68), nebo generál ve výslužbě Petr Pavel (61), začnou občané rozhodovat již v pátek, kdy se otevřou volební místnosti. Expert v oblasti marketingu Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz rozebral otázku, nakolik je v současnou chvíli o budoucí hlavě státu již rozhodnuto. Podle jeho názoru je momentálně natolik vysoká volební účast, že je velmi těžké z toho cokoli usuzovat, a tudíž půjde vždy pouze o předpoklady.

Druhé kolo volby prezidenta by podle nedávných průzkumů s výrazným náskokem vyhrál bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Získal by 58,8 procenta hlasů, zatímco jeho protikandidát, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, 41,2 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. K volbám dorazí podle průzkumu asi 69 procent voličů. Jsou ale odhady, které hovoří o číslech ještě vyšších.

"Data pro Český rozhlas mluví až o 82procentní účasti, což by bylo zcela bezprecedentní. Tam problém nastává v tom, že je to technicky asi o 1,2 milionu lidí více, než kteří přišli ke sněmovním volbám, a technicky skoro o milion více, než kolik lidí přišlo k prvnímu kolu. To znamená, že kdyby takhle vysoká volební účast skutečně byla, tak už předpovědi moc nemůžeme dělat, protože o těch lidech nic nevíme. Oni se totiž voleb standardně neúčastní," vysvětlil marketingový specialista Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz.

Ze svého pohledu se však oslovený odborník na marketing nedomnívá, že by skutečně volební účast ve druhém kole měla být až tak vysoká, přestože připouští, že nejspíš bude přece jen o něco vyšší, než jsou Češi zvyklí.

"Určitě to nebude těch osmdesát procent, to by znamenalo v našem politickém systému opravdu nějaké zemětřesení na pokraji v uvozovkách revoluce, což se snad nestane. Jinými slovy, ta situace snad není až tak hrozná, že bychom tady museli mít ohromnou volební účast někam k devadesáti procentům, protože to by byl signál, že v té společnosti se opravdu děje něco strašného," vysvětlil Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz.

Co se týká šancí pro jednotlivé kandidáty, domnívá se Karel Komínek, že čím více lidí k volbám dorazí, tím je vyšší šance, že to bude Andrej Babiš, kdo zvítězí. Důvod je ten, že voliči neúspěšných kandidátů z druhého kola se většinově postavili za Petra Pavla, a tak někdejšímu premiérovi nezbývá, než aby se pokusil zvětšit svůj elektorát. To může udělat tak, že se pokusí oslovit ty, kdo obvykle volit nechodí.

"Kdybychom se podívali, jak vypadá typický nevolič v Česku, tak jsou to vlastně lidé, kteří žijí v regionech, které prohrály ekonomickou transformaci. Takže Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, potom horní část Olomouckého kraje, protože tam zase bydlí lidé, kteří mají horší ekonomickou situaci, nižší vzdělání, nižší příjmy a tak dál. Pokud se podíváte na jakoukoliv mapu, tak vidíte, že v tom pohraničí máme tu volební účast nižší," popsal Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz, odkud se pravděpodobně budou rekrutovat případní noví voliči Andreje Babiše.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.