Čínské ventilátory mohou pacienty zabít, bijí lékaři na poplach

Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Britové na začátku dubna koupili od Číny několik stovek ventilátorů, ze kterých teď mají tamější lékaři velké obavy. Přístroje by prý mohly pacientům způsobit vážné zdravotní problémy, doktoři nevylučují ani smrt. Londýn je po Finsku, Nizozemsku nebo Španělsku dalším místem, z nějž zní kritika čínských zdravotnických pomůcek.

Problematická je podle lékařů dodávka 250 ventilátorů typu Shangrila 510. Informoval o tom časopis Newseek. Tyto venilátory vyrábí čínská společnosti Beijing Aeonmed, o kritice nechce slyšet ani se vyjadřovat.

Strach z používání těchto ventilátorů mají lékaři z anglického Birminghamu. Přístroje prý špatně přivádějí kyslík, navíc mají zavádějící návod k použití. Doktoři si myslí, že mohou být velkým rizikem pro zdraví pacientů.

Problémy

Lékaři se domnívají, že čínské ventilátory by se mohly používat na ambulancích, ne však v nemocnicích u nejvážnějších případů.

„Těšíme se na stažení a výměnu těchto ventilátorů za přístroje, které jsou schopny poskytnout ventilaci našim pacientům na jednotkách intenzivní péče,“ uvedli v dopise pro NHS, která spravuje většinu britských nemocnic.

Problém s čínským zbožím se vyskytl i v Česku, v Libereckém kraji narazili na znečištěnou, avšak ještě nerozbalenou roušku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.