Reklama:

Číslo, které Andreje Babiše nemůže nechat v klidu. Miroslav Kalousek matematicky vyjádřil šance, že ANO sestaví vládu s ODS

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (60) nezastírá, že má velkou radost z toho, jak dopadly volby. Podle vlivného glosátora politického dění ještě není nic rozhodnuto. "Řečeno sportovní terminologií jsme zvládli kvalifikaci, abychom vůbec mohli postoupit k hlavnímu zápasu," řekl bývalý poslanec pro ŽivotvČesku.cz a pochválil se, za rozhodnutí do voleb nejít. Bývalý politik dále odhadl, kdy bude sestavena vláda a zda uvažuje o kandidatuře na post prezidenta, o čemž se hojně spekulovalo.

Reklama:

Pane inženýre, volby jsou za námi. Dokážete odhadnout, kdy podle vás bude mít Česká republika novou vládu a na čem to nyní záleží?

Hotovo není, řečeno sportovní terminologií jsme zvládli kvalifikaci, abychom vůbec mohli postoupit k hlavnímu zápasu. Záleží to na odpovědnosti dvou lidí, jsou to Miloš Zeman a Andrej Babiš. Ve Sněmovně leží návrh rozpočtu, který je tak špatný, že ho ta nová Sněmovna nemůže schválit, pokud tedy poslanci nechtějí porušit své předvolební sliby a závazky. Přepracovat ten rozpočet může jen nová vláda. Jestliže dá Miloš Zeman panu Babišovi první pokus a Andrej Babiš to přijme, tak oba dva zásadně poškodí svou zemi, protože budeme mít menšinovou vládu bez důvěry Sněmovny a budeme mít poměrně dlouhé rozpočtové provizorium. Obě tyto věci zemi zásadně poškodí. Doufám, že alespoň jeden z těchto pánů je schopen si to uvědomit. Pokud si to alespoň jeden z nich uvědomí a dostane první pokus Petr Fiala, tak můžeme mít novou vládu hned po ustavující schůzi Sněmovny, což je zhruba za měsíc.

Reklama:

V politice platí pravidlo, že nikdy se neříká nikdy. Jak pravděpodobná je podle vás nyní varianta, že nakonec vládu sestaví hnutí ANO s ODS? Je taková možnost pořád, řekněme, kolem tří procent?

Myslím, že jsme v diferenciálních počtech. Taková možnost se limitně blíží nule.

Volby otočily kormidlo České republiky směrem k demokracii a k Bruselu. Co ale z jejich výsledku plyne přímo pro Miroslava Kalouska?

Miroslav Kalousek se z toho raduje jako občan České republiky, který už ztrácel víru v to, že většina jeho spoluobčanů si přeje demokracii. Miroslav Kalousek nyní tu víru znovu nabyl a nemá žádnou ambici mít v novém uspořádání nějakou pozici. Po důkladné rozvaze jsem se rozhodl, že do voleb nebudu kandidovat, myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Rozhodně není mou ambicí mít jakékoliv místo v exekutivě. Mám obrovské zkušenosti z koaličních jednání i z ministerstva financí, tyto zkušenosti rád poskytnu, když budu požádán o názor, ale nechci pro sebe žádnou pozici.

Dávno před volbami jste uvedl, že podle výsledku se budete rozmýšlet, zda oznámíte prezidentskou kandidaturu... Budete tedy usilovat o Hrad?

Zatím jsem neměl čas se nad tím ani zamyslet, natož si něco rozmyslet.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: