Členové ochranky prezidenta kradli munici k obchodování. Je důležité zjistit, komu ji prodávali, míní Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva členy ochranky Miloše Zemana (76) ze zpronevěry. Členové Útvaru pro ochranu prezidenta republiky měli krást služební munici a dále s ní obchodovat. V případě odsouzení jim hrozí až dva roky za mřížemi. "Do ochranky prezidenta mají být vybíráni velmi kvalitní policisté, kteří umí svou práci a jsou morálně bezúhonní," míní bezpečnostní expert Andor Šándor (64), podle kterého je nyní důležité zjistit, ke komu kradená munice putovala.

"Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou policistů - příslušníků Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Jsou podezřelí ze spáchání přečinu zpronevěry, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Trestné činnosti se měli dopouštět v rámci výkonu služby," řekl žalobce z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Šťastný portálu Aktuálně.cz, který na vznesení obvinění upozornil.

Oba muži byli zadrženi už v únoru, kdy případ odstartoval. Nyní byl nasbírán dostatek důkazů k jejich obvinění. "Žijeme ve společnosti, kde může kdokoliv udělat cokoliv. Je to systémový problém, nebo selhání jednotlivce? Chci pevně věřit, že do ochranky prezidenta mají být vybíráni velmi kvalitní policisté, kteří umí svou práci a jsou morálně bezúhonní. Vyšetřující orgány si dokázaly odpovědět na otázku, proč munici kradli, ale je otázka, komu ji prodávali," okomentoval obvinění pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že se nabízí dvě varianty, z nichž jedna je významně horší.

"Jestli munici prodávali jen hobbistům, je to věc jedna, i když to vinu nesmývá. Ale pokud by ji prodávali kriminálníkům, je to opravdu špatné. Pokud si dnes chcete koupit střelivo, musíte prodejci předložit zbrojní průkaz a on zaeviduje, jaké střelivo a v jakém počtu jste si koupili. Vyvstává tedy otázka, s kým kšeftovali, zda to má dále trestněprávní konotaci v tom, že to prodávali do organizovaného zločinu nebo nežádoucím skupinám lidí," sdělil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, co je třeba zjistit a co ještě může ovlivnit tresty pro oba muže.

Na konání podezřelých upozornili jejich nadřízení, kteří si všimli chybějícího střeliva ve skladech a konání dvou mužů proto dále monitorovali. "Je důležité, aby orgány činné v trestním řízení věděli, komu munici policisté prodávali. Pokud to prodávali jen hobbistům, tak to ještě nikoho neohrožuje. Pokud to prodávali v kriminálním prostředí, jde o malér, který by se měl vyšetřit," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz. Pokud bude mužům u soudu prokázána vina, kromě trestu mohou být i propuštěni od policie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.