Co bude dělat dosluhující ministr Adam Vojtěch, až práskne dveřmi na ministerstvu? Prozradil, jak stráví první víkend

Ministr v demisi Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Ministr v demisi Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2021

Byl prvním ministrem zdravotnictví, který musel čelit epidemii koronaviru a rozsáhlým problémům, které v souvislosti s ní přibývaly den co den. Adam Vojtěch (35) si vyzkoušel post šéfa resortu zdravotnictví hned dvakrát. S končící vládou premiéra v demisi Andreje Babiše (67) a svého funkčního období už přemýšlí nad tím, co bude dělat, až zanedlouho definitivně skončí. "Jako první věc půjdu o víkendu spát, abych trošku nahnal deficit," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Na jaře loňského roku řešil ve funkci ministra zdravotnictví epidemickou krizi, kdy byl v Česku poprvé evidován případ nákazy původním čínským virem SARS-CoV-2. Jeho začátky ve vedení resortu zdravotnictví nastaly už mnohem dříve v prosinci 2017, kdy ho poprvé prezident Miloš Zeman (77) oficiálně jmenoval – tehdy v první vládě nynějšího premiéra v demisi Andreje Babiše.

V červnu 2018 ho považoval předseda hnutí ANO za ideálního kandidáta na post ministra zdravotnictví ve své druhé vládě, a 27. června téhož roku byl znovu jmenován hlavou státu do této funkce. Zastával ji více jak dva roky přes dobu první vlny epidemie a na začátku druhé – konkrétně 21. září 2020 rezignoval, protože se chtěl věnovat manželce a pomýšlel na založení rodiny. Na jeho místo tehdy nastoupil epidemiolog Roman Prymula (57).

Ale za dobu s covidem se v Česku vystřídali po Adamovi Vojtěchovi hned tři další ministři resortu zdravotnictví – po Romanovi Prymulovi přišel hematolog Jan Blatný (51) a jeho konec ve funkci znamenal nástup Petra Arenbergera (63), ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Nicméně na konci května převzal »ministrování« opět Adam Vojtěch, který je v současné době členem končící vlády a po dalších měsících ve vedení ministerstva zdravotnictví ho po něm převezme místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek (61) v nastupující nové vládě premiéra Petra Fialy (57).

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha s otázkou, co má v plánu poté, co oficiálně skončí ve funkci.

"Upřímně bych si přál, aby došlo k tomu předání moci, to znamená předání nové vládě, myslím si, že by to bylo namístě. A teď to neříkám z pohledu mého osobního, ale obecně. Aby nová vláda už nesla odpovědnost za vývoj epidemie a neprobíhaly nějaké mediální debaty, kdo co má udělat, nebo nemá. Jsem názoru, že by to bylo skutečně vhodné, jestli to tak bude, bohužel nevím. Pokud ano, tak jako první věc půjdu o víkendu spát, abych trošku nahnal deficit (směje se)," připustil.

V osobním životě je ženatý, už tři roky má po svém boku manželku Olgu (37), která při něm stojí skutečně v dobrém i zlém - v budoucnu navíc uvažují o založení rodiny. Manželé se brali po sedmiletém vztahu na klasicistním zámku Niměřice v blízkosti Mladé Boleslavi, který získal ocenění jakožto svatební místo roku. Je milovníkem hudby a talentovaným zpěvákem, který se v roce 2005 účastnil pěvecké televizní soutěže. První listopadový den měl nastoupit na ministerstvo zahraničních věcí jako velvyslanec ve Finsku, ale Andrej Babiš oznámil, že prozatím zůstává v končící vládě.

Bohužel Adama Vojtěcha postihla přes očkování infekce koronaviru a na konci listopadu musel nastoupit čtrnáctidenní izolaci. "I když jsem nyní v izolaci, tak v zásadě pracuji od rána do noci, byť online. Stále je to pro mě hodně náročné, určitě člověk nemůže jakkoli ani na jeden den vypustit, každý den se řeší hodně problémů, čili si dám rozhodně chvíli oddech. Pak se teprve uvidí, co a jak dál," dodal pro ŽivotvČesku.cz.


Vzniku nové vlády nyní brání skutečnost, že prezident Miloš Zeman vetoval jednoho z kandidátů na post ministra – z řad Pirátů odmítá kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (36). Pětikoalice má teď dvě možnosti – buďto by ho prozatím nahradil předseda České pirátské strany Ivan Bartoš (41), který povede i ministerstvo pro místní rozvoj, či sám předseda vlády. V druhém případě by se vše řešilo kompetenční žalobou, která by však znamenala časovou prodlevu s ohledem na čekání verdiktu ústavních soudů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.