Co bude dělat Ivan Bartoš jako ministr? Představil čemu bude šéfovat za zhruba 200 tisíc korun měsíčně

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2021

Pokud osud nezamíchá kartami, je prakticky jasné, jak bude vypadat příští složení koaliční vlády. Ministerstvo pro místní rozvoj by měl vést vicepremiér pro digitalizaci, předseda Pirátů Ivan Bartoš (41). Stejně jako ostatní ministři si měsíčně přijde v základním platu na částku přes 173 tisíc a paušální náhrady přes 25 000 korun. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila šéfa Pirátů, aby představil svůj budoucí rezort. Mnozí netuší, čemu se přesně bude věnovat a ve své vizi pak jasně sdělil, že prioritou zůstává hájení právního státu a zájmů občanů. "Úloha ministerstva pro místní rozvoj je specifická nejenom ve své agendě, ale i v tom, že je ministerstvem koordinačním," nastínil v úvodu nejvýraznější muž středově liberální strany.

Aktuálně má Česko rovnou dva premiéry, jednoho v demisi a druhého jmenovaného prezidentem na základě výsledku pár týdnů starých voleb. První stále se svou vládou fakticky vládne, bez ústavních omezení, druhý má za úkol - již splněný, kdy navrhl prezidentovi koaliční kandidáty na ministry - a složit novou vládu.

Ministerstvo, které má politikovi s výrazným účesem říkat »Pane«, má podle informací uvedených na oficiálním webovém portálu jasně vymezenou agendu. Funguje od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor,
územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, veřejné dražby a realitní činnosti, pohřebnictví.

Ivan Bartoš pak pro ŽivotvČesku.cz představil konkrétní schéma úřadu, který chce systémově zlepšit, aby sloužilo lépe lidem než doposud. "Jednou z meziresortních agend je rozvoj a podpora regionů. Věřím, že v nové vládě se posílí pomoc zejména ke strukturálně postiženým regionům a ministerstvo bude fungovat jako partner měst a obcí, a to i v otázkách digitálních agend. Mezi prioritní oblasti, které bude ministerstvo řešit ve spolupráci s dalšími resorty, bude patřit zvýšení dostupnosti bydlení a podpora role obcí v územním plánování a možnosti vytvoření jejich vlastních stavebních předpisů. Ministerstvo je také třeba od veškeré agendy spojené s obhajobou Andreje Babiše před Evropskou komisí. Budeme hájit právní stát a zájmy občanů," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který je v posledním roce nepřehlédnutelný svou aktivitou na sociálních sítích.

Předseda Pirátů, jenž v posledních týdnech ukazují spíše nestabilitu uvnitř strany, poukázal na priority, které chce zprůchodnit, a tím je: Zvýšení dostupnosti bydlení skrze dobré zákony a použitelné programy, transparentní a efektivně řízené veřejné zakázky, strategické plánování regionálního rozvoje a otázka EU fondů směrem k větší transparentnosti a efektivnímu čerpání.

"Ministerstvo pro místní rozvoj má svou velmi specifickou agendu, ale zároveň je ministerstvem koordinačním, protože rozvoj regionů je meziresortní záležitost. I Strategie regionálního rozvoje 2021+ nebo Koncepce rozvoje venkova 2021-2027 jsou nastaveny tak, že zapojuje jednotlivá ministerstva do řešení zlepšení kvality života v našich krajích a obcích. Tuto centrální úlohu je třeba posílit a já věřím, že se to v nové vládě podaří, a to jak směrem ke všem resortům, tak ke všem regionům a zejména k těm strukturálně postiženým, které vyžadují speciální pozornost. Stejně tak musí ministerstvo fungovat jako partner městům a obcím, a to i v otázkách digitálních agend a konkrétních metodologií," vysvětlil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz ohledně rezortu, který by měl řídit další čtyři roky, pokud nedojde na nějakou neočekávanou událost měnící vládní role. Zdůraznil pak, co je absolutní jedničkou v prioritách: "Chceme zákon o podpoře bydlení. Ten posílí roli obcí a nabídne jim řešení i financování."

Bartoš po převzetí ministerstva vystřídá šéfku rezortu v demisi Kláru Dostálovou (50). Ta získala funkci, když na konci června 2018 ji Andrej Babiš (67) opětovně navrhl na post ministryně pro místní rozvoj ČR ve své druhé vládě. Dne 27. června 2018 ji prezident Miloš Zeman (77) do této vlády jmenoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.