Co čeká novou vládu. Andor Šándor popsal, jaké úkoly a problémy číhají nejen na Piráty

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Podle posledního uveřejněného předvolebního průzkumu společnosti Kantar by volby ovládla koalice Pirátů a STAN se ziskem 34 procent. Druhé ANO by získalo 22 procent. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) se vyjádřil k tomu, jaké úkoly na novou vládu čekají. "Bude třeba obnovit důvěru mezi vládou a občany," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) předeslal, že vládu po podzimních volbách nebude sestavovat koalice, ale nejsilnější strana. "Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu," řekl v minulosti prezident.

Nejsilnější stranou podle posledního předvolebního průzkumu jsou Piráti. V modelu pro jednotlivé strany mají 22 procent, druhé ANO má 20,5 procent. Do voleb je ale ještě poměrně daleko. Podle politologů se bude obliba současných vládních stran měřit také podle toho, jak bude pokračovat boj s koronavirem a jak se bude dařit proočkovat veřejnost.

Bezpečnostní expert Andor Šándor výsledky voleb předpovídat nechtěl. Zdůraznil, že není politologem, ale i jako občan vnímá, že před jakoukoliv vládou bude stát několik zásadních úkolů.

"Ať bude u moci kdokoli, tak bude mít celou řadu složitých úkolů. Nová vláda bude muset obnovit společenskou smlouvu mezi občany a vládou a získat důvěru, že to skutečně dělají pro občany. To bude velmi složitý úkol," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který současnou vládu kritizuje kvůli chaotické komunikaci a nelogickým krokům při boji s epidemií.

"Vláda bude muset připravovat zásadní ozdravení financí. Také bude nutné zvýšit soběstačnost České republiky v strategických komoditách, které mohou být zásadně ovlivněny podobnými pandemiemi. Budou to muset udělat rozumně, ale vláda na to nebude mít hned peníze," představil další zásadní kroky Andor Šandor pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) dnes vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okol...

Zásadní bude, jak silná vláda z voleb vzejde. "Bude záležet, kdo bude v opozici, jak ta vláda bude silná. Pokud bude mít silný mandát, tak se to bude ve Sněmovně prosazovat relativně dobře. Pokud to bude třeba vláda menšinová, tak bude mít velké problémy," dodal bezpečností expert pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.