Co čekat od covidu: Roman Prymula promluvil o aktuální situaci, která se bude s počasím pravděpodobně zhoršovat

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2023

Rozhovor: Covid se opět přihlásil o slovo. Počet případů nákaz v České republice přibývá - na pondělní tiskové konferenci to potvrdil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vyzval proto občany, aby zvážili naočkování se další dávkou vakcíny, ideálně i vakcínou proti chřipce, která také podle Válka začíná nabírat na síle. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současné situace promluvil v rozhovoru bývalý šéf resortu zdravotnictví a mezinárodní špička v oboru epidemiologie Roman Prymula, který upozornil na to, že s chladnějším počasím bude o covidu pravděpodobně více slyšet.

Pane profesore, teploty začnou postupně padat, tedy se lidé budou dostávat do užšího kontaktu. Zeptám se přímo, hrozí návrat epidemie covidu?

Je třeba říct, že prognosticky to z prvotních dat úplně pozitivně nevypadá, protože je pravdou to, že lidé jsou nyní hodně venku, je teplo, kontakty jsou omezenější, než tomu bývá na podzim. A vidíme, že v posledních třech týdnech je markantní nárůst.

Čím to je?

Mluvit se dá o tom, že lidé se vrací z dovolených, vozí si virus s sebou. Zatím nepozorujeme segment škol.

Co se dá z toho vyvozovat?

Pravděpodobně to, že respirační infekce tu budou, že budou postupně narůstat. A uvidíme, kam se to dostane. Dobrou zprávou snad je, že současné varianty jsou varianty omikronu, tedy nepředstavují významné riziko - příkladem oproti variantě delta.

Zmínil jste školy. Víme, že děti jsou největší a mnohdy bezpříznakoví přenašeči...

Zatím nelze říct, že nejmenší věkové kategorie by se projevily do nemocnosti. Jednak je doba velmi krátká, jednak pravdou je, že příznaky nemusí být vůbec zachyceny. Projevovat se to pravděpodobně bude ale tak, že nákazy budou zavlečeny do rodin. Ale v tuto chvíli na nějaké hodnocení a predikci je velmi brzy.

Když odbočím, pokud jde o penicilin, bude ho podle vás dostatek?

Pokud jde o sliby ministerstva, že v ČR bude až 300 tisíc balení, domnívám se, že půjde spíše o nadbytek. Už nyní lze však pozorovat, že penicilin se dostává do omezeného počtu lékáren a je distribuován jen jedním řetězcem. Je otázkou, zda by to tak mělo být, zda by distribuce neměla být rovnoměrnější. Osobně nejsem zastáncem toho, aby si pacient musel zjišťovat, kde zrovna lék je, aby musel obcházet lékárny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.