Co má ČSSD udělat do voleb: Ať už raději nedělají vůbec nic, vzkázal Vítězslav Jandák

Herec a bývalý politik Vítězslav Jandák
Herec a bývalý politik Vítězslav Jandák
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny budou kritické hlavně pro ČSSD. Strana se podle předvolebních průzkumů pohybuje na hranici volitelnosti, agentura Median na začátku srpna uvedla, že by sociální demokraté dosáhli na 4,5 procent. "Přál bych si, aby se do Poslanecké sněmovny sociální demokracie dostala, tak nějak tam patří, jako k saku patří kalhoty a košile. Podle mě tam má být, ale bojím se, že letos se to nestane," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který byl v roce 2005 a 2006 ministrem kultury ve vládě Jiřího Paroubka (68).

Situace ČSSD je necelé dva měsíce před volbami kritická. Předseda strany Jan Hamáček (42) se po vrbětickém skandálu do veřejných vystoupení pouští minimálně, nejvýraznější postavou sociálních demokratů je momentálně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) a její poradce Matěj Stropnický (37), který je na pražské kandidátce jako host. Bývalý ministr v Paroubkově vládě a dlouholetý poslanec Vítězslav Jandák by doporučoval, aby na sebe strana před volbami moc neupozorňovala.

"Co mají ještě udělat do voleb? Já myslím, že by měli dělat co nejméně. Tím odpadá riziko, že toho ještě více zkazí," řekl Vítězslav Jandák pro ŽivotvČesku.cz otevřeně s tím, že se obává, že ČSSD se do Poslanecké sněmovny nedostane.

"Přál bych si, aby se do Poslanecké sněmovny sociální demokracie dostala, tak nějak tam patří, jako k saku patří kalhoty a košile. Podle mě tam má být, ale bojím se, že letos se to nestane. Takže nemohu odpovědět, jak by se případní zvolení zástupci ČSSD měli po volbách chovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, kterého Češi znají mimo jiné z pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973).

Vítězslav Jandák se v krátkém předvolebním zamyšlení pozastavil také nad otázkou, kdo by mohl být budoucím premiérem.

"Prezident pověří zástupce vítězné strany, nikoliv koalice, musíme se držet Ústavy. Koalice se vždy všude v civilizovaném světě dělaly po volbách, pouze tady se zachraňují strany, které by za normálních okolností »zachranitelné« nebyly, tak se tvoří koalice už nyní. Ale Ústava zná strany, bude pověřen zástupce té vítězné. Což nemusí být ani předseda," řekl Vítězslav Jandák pro ŽivotvČesku.cz s tím, že volby dopadnou podle něj jinak, než v současné době mainstreamová média odhadují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.