Co premiérovi asi nevadí: Expert na zdravotnictví vyjmenoval bídu ministra Vlastimila Válka, který řídí resort jako kolotoč s labutěmi

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2023

Komentář: Resort zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka je dlouhodobě terčem kritiky nejen veřejnosti, ale i některých expertů. Ministrovi je často vyčítána slabá komunikace. Podle uznávaného odborníka na zdravotní právo a vysokoškolského pedagoga Ondřeje Dostála spíše Válek svému resortu vůbec nerozumí. Pro ŽivotvČesku.cz poukázal na chyby, kterými si Válek říká o pozornost. Ovšem nikoliv o pozornost myšlenou v pozitivním měřítku.

Není žádným tajemstvím, že pokud jde o komunikaci ministra Vlastimila Válka, působí zmateně a složitě. To se ale dá říct i o tom, jak řídí resort zdravotnictví, alespoň se to dá usoudit podle množství chyb, které mu vyčítá Ondřej Dostál. Jeho pohledem je to slabý ministr a měl by dostat padáka.

"Ministr Válek objektivně odpovídá za letošní zimu bez základních léků. Je pravdou, že došlo k problémům na světových trzích kvůli pandemii a válce. Ale problém byl dlouho známý, v Polsku či v Německu u nás nedostupné léky běžně byly. I tragičtí Babišovi ministři dokázali v krizi přivézt roušky z Číny, byť zbytečné a předražené. Současný ministr si v životně důležitých lécích poradit nedokázal, a to ani přímým nákupem, ani skrz povolení souběžného dovozu nebo importu z Asie. Další příčinou výpadku byly prodlevy v administrativě a cenotvorbě, také v nevymáhání povinností výrobců a distributorů zásobovat lékárny dle platného zákona. To jde na vrub SÚKL, organizace podřízené ministerstvu. Ale rodiče nemocných dětí nebo onkologické pacienty nezajímá, který byrokrat selhal, odpovědnost za resort nese ministr," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu špičkový právník se specializací na zdravotní právo.

Dostál následně poukazuje na to, že Válek má oproti svým předchůdcům historicky nejvyšší rozpočet, přesto se mu nedaří dostat péči o pacienty na lepší úroveň.

"Občané si také důvodně stěžují na nedostupnost zubařů či praktiků. Přitom jsme Válkovi odvedli na zdravotnictví nejvíc peněz za celou existenci ČR. Pro srovnání - Leoš Heger v minulé krizi hospodařil s 220 miliardami, Vojtěch s 330 miliardami, Válek má na letošek 460 miliard. Nezvládá však vykonávat kontrolu nad pojišťovnami, které mají povinnost péči zajistit. Péče není, všichni to vědí, ministerstvo za to může pojišťovně uložit pokutu až 10 milionů korun nebo vyhlásit nucenou zprávu, ale nedělá nic, potíže občanů nikoho nezajímají," upozornil uznávaný právník pro ŽivotvČesku.cz, který se ohlédl i do minulosti, kdy se ministr chtěl obnažovat.

"Opomenout nelze ani povinné covidové očkování, kvůli kterému se před volbami chtěl pan Válek přivazovat polonahý k vratům Sněmovny, ale potom nechal vyhlášku o povinném očkování v platnosti až do ledna 2022 a zkomplikoval tím život spoustě studentů, zdravotníků či policistů. Zákaz vánočních trhů 2021, zbytečný a drahý, na kompenzacích stál pět miliard, jde už taky za Válkem, stejně jako šikanózní novela pandemického zákona, kvůli které se demonstrovalo a před jejímiž efekty nás v uvozovkách spasilo jen to, že v únoru 2022 vypukl konflikt na Ukrajině a covidoví hysterici z ministerstva přišli o zájem veřejnosti," vylíčil Ondřej Dostál, který už moc nevěří, že by se ministr Válek postaral o zlepšení českého zdravotnictví.

"Ministr je opakovaně kritizován, že špatně komunikuje v médiích, ale dle mého názoru neoprávněně. Problém není, že by byl slabý řečník, ale že řízení resortu nerozumí. Být dobrý lékař neznamená být dobrý ministr. Dva nejviditelnější případy: V aktuálním vládním balíčku se zvyšuje DPH na léky na 12 procent, ale Válek i Stanjura do televize tvrdili, že se DPH snižuje, protože si neuvědomili, že léky se od roku 2015 daní 10 procenty a ne 15 procenty. Renonc za pár miliard, který vidí i poslední asistent v lékárně, který tiskne DPH pacientům na účtenky. Jiný příklad byl, když ministr označil úplatky za přednost ve špitálech za »daň za demokracii«, za něco, co by šlo vyřešit jen v totalitě. Nesmysl, stačilo by vymáhat zákon, stačí ho znát. Nebo si aspoň zamést před vlastním prahem a zrušit tento nešvar aspoň v ministerských nemocnicích, kde to lze řešit prostým příkazem řediteli. Zde Válka jen poněkud omlouvá, že na MZ zdědil neschopné náměstky z předchozí éry - pachatele covidových restrikcí, sepsaných tak mizerně, že čtyřicetkrát prohráli u soudu. Ale ani za rok a půl je nezvládl obměnit a přivést si do úřadu kvalitní lidi," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový právník Dostál ohledně chyb, které si ministr Vlastimil Válek patrně za rámeček nedá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.