Co s očkováním dostanete do těla: Virolog Jiří Černý popsal budoucnost vakcín a ochranu před variantou omikron
Epidemie v posledních dnech podle odborníků zvolna zpomaluje, počty pozitivních záchytů s covidem se však drží stále vysoko. Odborníci apelují na nutnost očkování, které je podle nich z dlouhodobého hlediska nejúčinnější formou, jak se koronaviru bránit. Virolog Jiří Černý (36) popsal nejen nové typy vakcín, které budou již brzy dostupné na trhu, ale i výhled na to, jak to bude s variantami viru a vakcinací do budoucna. "Nemusí mít vždy smysl vyvíjet nové vakcíny, pokud jsou stávající funkční proti v současné době dominantnímu kmenu i širokému spektru jiných virových kmenům. U nového Novavaxu jde pouze o S protein, u Valnevy je to princip inaktivovaného viru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.
Zdravotníci v úterý podali přes 90.000 dávek očkování, které má zabránit těžkému průběhu nemoci. Celkový počet dávek aplikovaných v Česku tak přesáhl 14 milionů. V současnosti se v ČR očkuje čtyřmi očkovacími látkami. V největší míře se využívá vakcína Comirnaty od společnosti BioNTech/Pfizer. Ta chrání asi 83 procent očkovaných. Tato látka patří do skupiny vakcín na bázi RNA. Očkuje se ve dvou dávkách, stejně jako konkurenční vakcína od společnosti Moderna (jmenuje se Spikevax).
Třetí dostupná vakcína pochází od firmy AstraZeneca. Je známá pod názvem Vaxzevria. A je typově odlišná než výše popsané. Jde o vakcínu vektorovou, to znamená, že pracuje na bázi virových nosičů, v tomto konkrétním případě adenoviru ChAdOx1. Výhodou u ní je jednodušší skladování, kdy preparát není třeba uchovávat v prostředí s teplotami hluboko pod bodem mrazu.
Čtvrtou vakcínou je Janssen Pharmaceutica, která spadá pod firmu Johnson & Johnson. Látka známá pod názvem Janssen je taktéž vektorová, obsahuje ale jiný adenovirus Ad26.
"V současné době se vyvíjí stále velké množství nejrůznějších vakcín. V Evropské unii a ve Spojených státech amerických budou nebo nedávno byly schváleny dvě nové vakcíny. Jedna od společnosti Novavax a druhá od firmy Valneva, které se také dostanou na trh. Bude se jednat o očkovací preparáty trochu jiného typu. U Novavaxu jde vlastně pouze o spike protein S (ten tvoří »hrot« viru, jímž se připojuje k buňkám, pozn. red.), který bude podáván pacientům ve formě vakcíny. U Valnevy to je inaktivovaný virus, který nemůže způsobit infekci, ale buňky se na něm mohou cvičit v rozpoznávání těch důležitých epitopů (jde o část antigenu, tedy látky provokující buňky imunitního systému k produkci protilátek. Na něj se váží protilátky, pozn. red.)," řekl pro ŽivotvČesku.cz virolog Jiří Černý, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.
V lednu nového roku 2022 by do České republiky měly dorazit nové vakcíny Novavaxu, který vyvinul stejnojmenný americký výrobce. Jak po pondělním jednání potvrdil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35) – mělo by se jednat o 370 tisíc dávek. Jediné, co zatím stojí v cestě, je Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která musí očkovací preparát schválit jako bezpečný. Stejně je tomu v případě francouzské biotechnologické společnosti Valneva a její vakcíny – ta by se však měla v ČR v případě schválení začít aplikovat až na jaře příštího roku s ohledem na počátek procesu schvalování.
"Co se týká vakcín, které by fungovaly nějakou delší dobu, o tom zatím nic nevíme. Nicméně společnosti Pfizer i Moderna mají připravené projekty, kdy v okamžiku nutnosti budou schopny vyvinout v řádu několika týdnů vakcínu proti nové variantě koronaviru SARS-CoV-2, pokud by to bylo potřeba. A v řádu měsíců ji pak klinicky otestovat. Tady je však nutné si uvědomit, že nemusí mít vždy smysl vyvíjet nové vakcíny. Jestliže stávající vakcíny fungují proti známým kmenům a jsou účinné proti širšímu spektru kmenů, tak sice můžeme vyvinout vakcínu na variantu omikron, ale ta nemusí chránit například před variantou delta. My bychom se tímto vlastně dostali do problémů. Považuji za úžasné, jak vakcíny, které začaly být vyvíjeny na jaře v roce 2020 proti té staré »wuchanské« variantě SARS-CoV-2, jsou poměrně širokospektrální," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborný pohled na vývoj nových vakcín odborník v oblasti virologie, který se věnuje zkoumání koronaviru hlouběji se zaměřením na samotný původ viru.
Sám apeluje na fakt, že je třeba velmi důkladně zanalyzovat pro a proti – zda věnovat pozornost novým speciálně zaměřeným vakcínám podle konkrétního typu viru, nebo spíše těm, které mají nižší účinnost, ale působí na většinu známých variant.
"Do budoucna je nutné velmi pečlivě zhodnotit, zda má smysl vyvíjet například proti omikronu speciální vakcínu anebo z epidemiologického hlediska raději používat očkovací látku, která bude sice trochu slabší proti omikronu, ale bude chránit právě proti většímu množství kmenů viru. Musí se samozřejmě zvážit, jak moc je daná varianta sama o sobě nebezpečná a jak rychle se šíří v populaci. Podle mého názoru je to velmi náročná otázka a její zhodnocení rozhodně není triviální problém, který by se dal krátce zhodnotit," uzavřel Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.