Co se pilo za socialismu: Roman Skamene prozradil recept na drink jen pro otrlé

Herec Roman Skamene
Herec Roman Skamene
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2020

Za dveřmi je silvestrovská noc a v mnoha domácnostech se finišuje alkoholová příprava. Někde převládne víno, jinde poslední den v roce proběhne v zběsilém tempu lihovin. S hercem Romanem Skamene (66) jsme zavzpomínali na různé míchanice, které se pily před rokem 1989. "Tehdy nám bylo asi šestnáct a jako blbci jsme si udělali takovou míchanici. Já už si ani nepamatuji, jak to přesně dopadlo," zasnil se Skamene, když pro ŽivotvČesku.cz popsal jeden z receptů.

Roman Skamene rád vypráví, že hvězdu pražských hospod a barů z něj udělal film Víta Olmera Bony a klid z roku 1987. Když jsme mu zavolali, abychom se ho optali, co nejraději pil za komunistů, tak se smál, že rád zavzpomíná.

"Střídala se různá období. Byly doby, kdy se pil jen rum, protože byl nejlacinější. A do toho samozřejmě pivo. Pak se hodně pil fernet a becherovka, to byly za komančů ty nejdostupnější tvrdý alkoholy," uvedl Skamene pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jako filmovou hvězdu ho chtěli uctít všude, kde se objevil.

Oblíbený herec také přidal recept na drink, který je opravdu jen pro ty nejotrlejší. Pokud Skameneho míchanici vyzkoušíte, bude vás čekat hodně dlouhá noc.

"Na legendární míchanici rád zavzpomínám. Bylo to v Plané nad Lužnicí a bylo nám asi šestnáct či sedmnáct let. S kamarády jsme vzali takový demižon a začali míchat. Slili jsme rum, vodku, fernet, becherovku a k tomu ještě zelenou. To jsme namíchali jako blbci a pak to pochopitelně vypili… Měli jsme to v demižonku na kárce, vozili to kolem řeky a upíjeli to. Asi tušíte, jak to dopadlo. Já už si ani nepamatuji, jak to celý přesně skončilo. Já ale nikdy nezvracel, já vždycky vše zdárně dokončil. Bylo mi tedy hodně blbě, ale spíše od hlavy. Prostě to byla taková ta pubertální opilecká akce," smál se Roman Skamene.

S Romanem Skamene jsme se shodli, že za komunistů se pilo vše, co bylo dostupné a co teklo. Míchaly se likéry s lihovinami, experimentovalo se s vínem a hrály se pivní hry. Vznikaly tak obskurní drinky s malebnými názvy.

Z filmu Bony a klid je známý drink Magický voko, kdy se do piva pustí celý panák zelené. Pokud do griotky opatrně nalijeme vaječný likér, dostaneme Mozek. Mnoho legrace také může přinést Semafor - barevnou kombinaci vytváří ve sklenici zelená, vaječný likér a griotka. Při mrazivém počasí konzumenty zahřeje Vlčí dech - horký rum smíchaný s horkou kávou. Leninovu pomstu zase vyrobíme tak, že účinky vína zesílíme panákem rumu a fernetu.

Člověk je vynalézavý tvor, takže je logické, že receptů na různé míchačky kolovaly po Československu stovky. Na závěr alkoholického retro okénka je dobré připomenout, že méně je mnohdy více a že některé drinky ve sklenici lépe vypadají, než pak chutnají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.