Reklama:

Co všechno se v Česku změní: Ivan Bartoš prozradil zákulisí vyjednávání v pětikoalici a nejbližší úkoly nové vlády

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Pokračují povolební jednání. Drama okolo Miloše Zemana (77) bylo ukončeno tím, že Ústřední vojenská nemocnice vydala zprávu o tom, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti. V tuto chvíli tak nastává zkouška Ústavy, která odhalí, zda základní zákon České republiky je dost kvalitní, aby bylo možné bez prezidenta a jen podle paragrafů svolat co nejdříve novou Sněmovnu a jmenovat premiéra. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše (41) v tuto chvíli uvnitř pětikoalice probíhají jednání, aby došlo k názorovému průsečíku, co se v České republice bude měnit. A podle lídra koalice PirSTAN toho je hodně.

Reklama:

"V současné fázi vyjednávání vládní většiny jsme se konkrétnímu personálnímu obsazení vlády nevěnovali. Šest jednotlivých vyjednávacích týmů se prozatím zabývá hledáním programových shod a to není úplně jednoduché. Vzhledem k aktuální situaci však bylo nezbytné najít shodu v obsazení předsednictva Sněmovny. Nejbližším úkolem vlády bude stabilizace veřejných financí, konec zadlužování a ekonomického propadu. Vláda bude muset také vytvořit jasný plán dalšího postupu proti koronavirové nákaze," přiblížil předseda Pirátů pro ŽivotvĆesku.cz, co se aktuálně děje v mezi oběma koalicemi, které mají ve Sněmovně většinu mandátů.

Hospitalizace Miloše Zemana prvního dne po volbách jen symbolicky podtrhla fakt, že se tentokrát se nebudou opakovat roky, kdy různí prezidenti drželi při jednáních o nové vládě prakticky nejsilnější karty. Nová vláda, v případě, že se stav prezidenta nezlepší a nedojde ke změně stavu, by mohla do Vánoc fungovat. Úvodní zasedání nové Poslanecké sněmovny je svoláno na 8. listopadu. A významnou roli bude hrát aktivace článku 66 ústavy, pokud k ní dojde.

Reklama:

Pro koalici SPOLU a Piráti a Starostové je na prvním místě hned několik změn. "Základem pro prosperující společnost je vzdělání a informovanost. Chceme posílit motivaci i odbornost pedagogů. Výuka musí být užitečná a přitažlivá pro žáky a studenty, učitelům musí odpadnout zbytečná byrokracii a poskytnut prostor k dalšímu rozvoji. Jako Piráti budeme trvat na účinných protikorupčních opatřeních a jednou z nejdůležitějších věcí v tomto ohledu je pro nás novela zákona o střetu zájmů. Zásadní věcí pro nás bude oprava špatných zákonů z minulého volebního období, zejména stavebního zákona, který zavádí další nadbytečnou administrativu a zavádí centralizaci stavebních úřadů, která zhorší přístup občanů," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Ohledně vlády se v současnosti nejvíce mluví o aktivaci článku 66 ústavy, a to kvůli zdravotnímu stavu prezidenta. Pokud ke krajnímu řešení dojde, je potřeba nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců a senátorů. Prezidentské pravomoci by pak přecházely na další ústavní činitele – premiéra, předsedu Senátu a předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Pokud dojde k tomu, že nová vláda dostane podporu, chce Českou republiku posunout zejména v oblasti digitalizace. "Vláda byla v řadě případů nečinná v oblasti elektronizace. Prosadili jsme zákon o digitalizaci, ale na jeho skutečnou aplikaci v praxi stále čekáme. To chceme změnit a občanům zjednodušit přístup na úřady a zefektivnit chod státu. Dobrá digitalizece je investice, která šetří náklady a čas nejen státu, ale občanů. Zastaneme se obyvatel v regionech, kde roste chudoba. Budeme nadále bojovat proti původcům sociálně patologických jevů a antisystémovým tendencím. Chceme sociálně spravedlivou politiku, která nebude naše občany rozdělovat," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, jakou změnou má ČR v budoucnu projít.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: