Co způsobuje, že je lidem zima a pociťují ji především od nohou, odborně vysvětlili kardiochirurg Pirk a epidemiolog Prymula

Kardiochirurg Jan Pirk
Kardiochirurg Jan Pirk
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2024

I když už téměř dva týdny panuje meteorologické jaro, teploty se drží kolem 10 stupňů a po zimních měsících jsou lidé takzvaně vymrzlí. Pocit zimy, kterou cítíme především od nohou, ale trápí mnoho lidí po celý rok. Někteří také kromě nohou celoživotně bojují se studenýma rukama. Pro ŽivotvČesku.cz přinesl epidemiolog Roman Prymula odpověď na otázku, proč mají lidé studené končetiny. Problémy s pocitem zimy od nohou navíc také rozklíčoval kardiochirurg Jan Pirk, který za častým problémem vidí nedostatečný pohyb a statický způsob života, kterým žije velká spousta lidí.

Za život to pocítila řada lidí –⁠⁠⁠⁠⁠ na nohou dvoje ponožky, ale stále mají studené nohy. Stejně tak nepříjemné pocity doprovází studené ruce, které jsou mnohdy bez zjevné příčiny jako kus ledu. Studené končetiny trápí hodně lidí a mnozí se s tím naučili žít. Na otázku, proč dochází k tomu, že končetiny nelze zahřát, přestože je teplo po těle, pro ŽivotvČesku.cz přinesl odpověď vojenský lékař Roman Prymula.

"Zcela laicky lze říct, že čím déle je daný orgán od středu těla, tak tím horší je prokrvení. Zejména pak u lidí, kteří mají chronická onemocnění, jako jsou diabetici, kde dochází ke zužování cév, starší osoby a podobně. To znamená, že v akrálních (okrajových) částech je menší proudění krve, a proto tam teplota klesá. Jinými slovy, když máme studené končetiny, tak je to důsledek toho, že krevní oběh ne zcela dobře otepluje tyto části," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Příčinu toho, proč je lidem zima, především pak od nohou, přiblížil pro ŽivotvČesku.cz známý kardiochirurg Jan Pirk. "Člověk se vyvinul jako tvor, který by měl být v pohybu. Pro organismus existuje zátěž statická a dynamická, přičemž v minulosti lehce převládala dynamická zátěž –⁠⁠⁠⁠⁠ člověk byl více v pohybu, svaly byly neustále zapojené. S rozvojem civilizace ale přišel problém v podobě přesunu od dynamické zátěže k zátěži statické. Lidé buď sedí, nebo stojí. Sedíme v autě, v práci, u televize. Je potřeba vrátit se k dynamické zátěži organismu, tedy musíme se více hýbat," vysvětlil špičkový odborník příčinu toho, proč je lidem zima.

Jan Pirk také dodal, že na studené nohy je bezpochyby přínosné podlahové vytápění. "Vyhřívání od nohou je daleko efektivnější než vyhřívání radiátory, které visí na zdi pod oknem," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz zkušený kardiochirurg.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.