Reklama:

Covid-19 přežila 107letá Američanka. Neměla horečku, nález na plicích, jenom spala, uvedla dcera

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 16. 12. 2020

Ve Spojených státech za úterý zaznamenali více než 198.000 nově nakažených koronavirem. S covidem-19 tam za stejné období zemřelo 3019 lidí, což je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) třetí nejvyšší denní údaj od začátku pandemie. Mezi ty, kdo onemocnění přežili, se zařadila 107letá Onemocnění u této ženy diagnostikovali na podzim. Dybingová se narodila v roce 1913 a přežila také chřipkovou epidemii. Tehdy její rodina žila v Severní Dakotě a Dybingové bylo pět let. Při onemocnění covidem-19 pociťovala podle stanice CNN jenom únavu. Její dcera řekla, že matka neměla horečku a žádný nález na plicích. "Jenom stále spala," řekla..

Reklama:

Žena žije v pečovatelském domě v Detroitu, kam se už mohla vrátit. Podle CNN se musela v životě smířit s mnoha ztrátami - s úmrtím několika sourozenců i manžela. Ve věku 95 let prodělala rakovinu.

V USA se koronavirus potvrdil u více než 16,7 milionu lidí a s covidem-19 tam podle JHU zemřelo 303.867 lidí. V pondělí začalo očkování vakcínou společností Pfizer a BioNTech a ještě tento týden by mohla být schválena také vakcína firmy Moderna. Ministr zdravotnictví Alex Azar prohlásil, že nedokáže říci, kolik Američanů bylo zatím očkováno; údaje o tom začnou přicházet v nejbližších dnech.

Reklama:

Oznámil také, že USA mají přebytek terapie takzvanými monoklonálními protilátkami. Podle ministra většinou lidé vyhledají lékaře příliš pozdě, kdy už nelze tuto léčbu nasadit. Jejím smyslem je bránit rozšíření viru v organismu. Přípravek se podává infúzí a Azar řekl, že chápe, že lidé odmítají takový postup v době, kdy se ještě cítí dobře. Azar řekl, že lékaři tento typ léčby předepisují v raném stadiu nemoci, což »může zásadním způsobem snížit počet hospitalizací«. Podle ministra by lidé starší 65 let, kteří trpí dalšími zdravotními potížemi a jimž hrozí hospitalizace, měli o monoklonální terapii žádat, jestliže u nich testy potvrdí nákazu.

Epidemiolog Anthony Fauci, který o Štědrém dnu oslaví osmdesátiny, řekl v rozhovoru s listem The Washington Post, že poprvé od chvíle, kdy se narodily, nebudou letos na oslavě jeho tři nyní už dospělé dcery. "Budu s manželkou, tečka. Vánoce jsou u nás speciální záležitost, protože při nich slavím narozeny. Děti (tentokrát) nepřijedou a to je bolestné. Je to ale právě jedna z věcí, kterou musíte v této bezprecedentní a náročné době přijmout," řekl Fauci.

Varoval Američany před cestováním a shromažďováním o Vánocích a řekl, že jeho rodina se i o těchto svátcích zachová podobně jako o Dni díkůvzdání a bude se řídit pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Buďte doma, jak to jen půjde, stýkejte se jen s lidmi z vlastní domácnosti. Tyto Vánoce nemohou být stejné jako ty minulé, protože jsme ve velmi složité situaci," řekl Fauci.

Podle něj vánoční svátky mohou přinést ještě větší katastrofu než jak tomu bylo po přesunech milionů Američanů o Dni díkůvzdání, byť i tehdy CDC vydalo doporučení necestovat. Situaci v USA po Dni díkůvzdání dnes použil jako varování britský ministr pro bydlení Robert Jenrick, ale nechal na Britech, jaké strávení Vánoc si zvolí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: