Covid-19 se objevil u prvního volně žijícího zvířete. Může se to vymknout kontrole, varuje expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Celosvětová pandemie koronaviru na podzim udeřila v druhé vlně. Dosud nebylo zjištěno, že by se vir SARS-CoV-2 vyskytl u volně žijících tvorů, ale nyní je tomu jinak. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) přišlo s informací, že se koronavirus objevil u divokého norka.

Alarmující zprávu potvrdilo na začátku týdne americké ministerstvo zemědělství s tím, že se jedná o divokého norka, který se pohyboval v místech kolem infikované kožešinové farmy v Utahu. Koronavirus má přitom na svědomí tisíce mrtvých norků nejen ve Spojených státech, ale po celé Evropě.

"Pokud je nám známo, jedná se o první případ volně žijícího divokého zvířete, u kterého se potvrdil SARS-CoV-2," zveřejnilo ministerstvo s varováním ve směru k organizaci International Society for Infectious Diseases, která se zaměřuje na kontrolu ohnisek infekčních nemocí, uvedlo BBC.

Obavy ze zvýšeného rizika šíření viru vzrůstají. Doktor Dan Horton, veterinární expert z britské Univerzity v Surrey, který se specializuje na virová onemocnění divokých zvířat, má jasný názor. "Je na místě, aby se posílil dohled nad volně žijícími zvířaty, musíme to hlídat. Mohlo by se to vymknout kontrole," uvedl Horton. Ministerstvo informovalo také Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE), ale zatím neexistují jasné důkazy, že se vir SARS-CoV-2 rozšířil mezi další volně žijícími tvory kolem kožešinových farem, které byly infikovány.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.