Covid a právo: Lidé se ptají, proč mají dodržovat zákon, když ti nejvyšší to nedělají, říká exministryně Daniela Kovářová

Bývalá ministryně Daniela Kovářová
Bývalá ministryně Daniela Kovářová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2021

Ministerstvo zdravotnictví navázalo spolupráci se skupinou Covid a právo, kterou vede bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (56). Ta má velké obavy o fungování právního státu, protože pandemická doba odkryla nedostatky v legislativě. Právníci ministerstva zdravotnictví připravují nařízení, která pak soudy nechávají přepracovat či je označí za neodůvodněné zásahy do práv občanů. To je situace, která není podle bývalé ministryně již udržitelná a musí skončit. Protože právo musí platit i v době pandemické. "Ministerstvo by se mělo zaobírat také tím, že covidová legislativa dělí národ. Jednou z úloh práva je zakopávat příkopy ve společnosti, pomáhat k sociálnímu smíru. Covidové právo sociální smír ruší a kope příkopy," uvedla Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Paní doktorko, pandemie nastavila nová společenská pravidla a dotkla se všech oblastí lidského života. Jak hodnotíte rok a půl boje s koronavirem vzhledem k tuzemské legislativě a k tomu, čemu říkáme právní stát?

Já jsem z toho nešťastná, já bych dýchala a položila život za právní stát, bez toho nemůže žádná demokracie fungovat. To, co se v posledním roce a půl děje, není dobré... Pandemie tu byla jako lupa a zvýraznila všechny problémy práva, které v minulosti začaly a probíhají dvacet let. Na pandemickém právu se dají krásně ukázat všechny nedostatky českého práva. Bezmyšlenkovité přijímání, minimum konzultací a připomínkového řízení, příliš slov, přílišná konkrétnost a nikoliv obecnost, nesrozumitelnost, tisíce výjimek a také to, že ještě v pátek nevíme, co bude od pondělí platit. To je pro právo zničující.

Nejste jediná právnička, která kritizuje, že v době epidemie se právo ohýbalo či dokonce obcházelo. Nyní na podzim startuje další krizová fáze, počty pozitivně testovaných rostou, máme po volbách, budou se měnit ministři... Co teď s tím? Jak se k právnímu státu vrátit?

Skupina Covid a právo vznikla jako transformace týmu Koroporadny, který vznikl loni na jaře, rok a půl jsme zdarma lidem poskytovali odpovědi ohledně covidové problematiky. V týmu je nás asi 70, většinou advokáti, psychologové, lékaři a ekonomové, řekli jsme si, že takto už to dál nemůže fungovat. Protože ctíme právní stát, tak jsme si řekli, že zkusíme své služby nabídnout ministerstvu. Já nemám radost z toho, když soudy ruší mimořádná opatření, mně to připadá jako hřebíček do rakve právního státu. Všichni právníci, které znám, jsou z toho nešťastní. Poslední kapka byla, když jsem si přečetla celou tu řadu rušících rozhodnutí nejprve Ústavního soudu a pak Nejvyššího správního soudu. Řekli jsme si, že to takto nenecháme být. Nevím, proč dobří právníci nepracují pro stát a pro ministerstvo zdravotnictví. Legislativa je špatná, nikdo to nekonzultoval s Legislativní radou vlády, takže jsme skupinu založili a nabídli služby ministerstvu zdravotnictví. Sešli jsme se s panem ministrem, pan ministr si vyslechl naše doporučení a náměty, dohodli jsme se, že uspořádáme pro něj konferenci o právu, je důležité zmapovat, co zavinilo covidové právo, co se s tím nyní dá dělat. Blíží se konec pandemického zákona, myslíme si, že je nejvyšší čas, aby se začal připravovat nový krizový zákon. Je vidět, že na krize jakéhokoliv typu nejsme připravení. Ten zákon by měl správně iniciovat a zpracovat ministr vnitra, protože naše iniciativa ale směřuje na ministra zdravotnictví, tak jsme mu nabídli, že naši akademici zkusí napsat návrh pandemicko-zdravotnické části. Náš stát by si zasloužil zmapovat všechny kritické oblasti, současný krizový zákon je nastaven spíše na povodně, je třeba tam přidat pandemickou část, bude možná třeba přidat část, která se týká migrantů, požárů, zemětřesení... To jsou hlavní závěry, na kterých začínáme pracovat.

Dobře, rozumím tomu, že je čas jednat a pracovat na krizovém zákoně. To jsou zásadní věci, jak tady nastavit legislativu. Ale pak je tu věc druhá, jak lidi přimět k tomu, aby se pravidly řídili. Protože je tu část lidí, která pravidla respektuje a pak je tu část lidí, která je ignoruje, nebo dokonce proti nim otevřeně brojí...

Ministerstvo by se mělo zaobírat také tím, že covidová legislativa dělí národ. Jednou z úloh práva je zakopávat příkopy ve společnosti, pomáhat k sociálnímu smíru. Covidové právo sociální smír ruší a kope příkopy. Společnost se dělí minimálně na dvě skupiny, ti, co jsou proti opatřením a ti, kteří jsou pro opatření. Tyto dvě části spolu nemluví a zápasí spolu, což přináší velký společenský dopad. Za toto může covidová legislativa a všichni, kteří v této době legislativu vydávají, by to měli mít jako memento a dělat vše pro to, aby se sociální smír naplňoval, nikoliv aby se zvětšovaly příkopy.

Paní doktorko, tady se ale na vládní úrovní více než rok směrem k veřejnosti hlásá sdělení, že nyní budeme řešit pandemii a až pak se podíváme, zda je to v souladu s právem. Zdá se, že boj s covidem dal zelenou k ohýbání právních norem a nastavených pravidel. Kdo za to podle vás může?

Já nechci ukazovat na viníky, pak viníky někdo postaví ke zdi a začne je trestat. Mně přijde, že tady dochází k alibismu, to si právní stát nemůže dovolit. Nejvyšší úctu k zákonu musí mít zákonodárce sám. Zákonodárce se musí za všech okolností snažit, aby jednal v souladu s právem a vše co vydá, bylo v souladu s právem. Někomu to může připadat jako hnidopišství či formalismus, ale jak my advokáti pak máme lidem říkat, že musí dodržovat právo? My jim říkáme, ať se chovají v souladu se zákonem, když ale lidé vidí, že ti nejvyšší to nedělají? To je pak Kocourkov. Stejně tak na straně druhé, když se někdo dopustí přestupku, tak je třeba ho potrestat. Pokud to nebudeme dělat, zejména u těch, kteří jsou vidět v médiích, tak potom budou rezignovat na dodržování práva i tzv. obyčejní lidé, to se bohužel nyní děje. Dnes vidím, že pravidla se dodržují jen na některých místech, s výjimkou centra Prahy se snad nikde nekontrolují. Takhle to nejde, kdo bude pak rozhodovat, které pravidlo dodržovat bude a které ne? Když se někdo rozhodne, že bude jezdit vlevo, a nikdo nezasáhne, tak se právní stát úplně rozpadne. Až příště někoho postaví před soud, tak bude argumentovat, že proč by měl respektovat zákon, když naši nejvyšší činitelé ho nerespektují? Takhle to nejde a ohrožuje to fungování právního státu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.