Covid a Vánoce: K nárůstům dojde, ale bez plošných opatření, odhaduje exšéf zdravotnictví Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2022

Šíření covidu-19 v Česku už druhý týden mírně zrychluje. Přesto by podle epidemiologa a bývalého šéfa zdravotnictví Romana Prymuly (58) nemělo dojít k tomu, že by se situace měla minimálně v rámci Vánoc vymknout kontrole. Přesto pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že k nárůstu případů dojde.

Přibližně do poloviny listopadu panovaly v ČR nadprůměrné teploty. Právě to se podle odborníků významně podepsalo včetně populační imunity na tom, že nový typ koronaviru nezpůsobil významnou vlnu v rámci pozitivních záchytů. V České republice je nadále dominantní variantou omikron a jeho subvarianty.

Jak to bude ohledně Vánoc, pro ŽivotvČesku.cz odhadl respektovaný epidemiolog. "Myslím, že do Vánoc, byť dojde k nárůstu, tak vzhledem k výši klinické závažnosti nedojde k tomu, že by tady byla nějaká plošná opatření. Letošní Vánoce, myslím si, že by měly proběhnout v klidném režimu," uvedl Roman Prymula.

Podle ministerstva zdravotnictví je nadále očkování tím, co chrání před těžkým průběhem onemocnění. Zároveň snižuje riziko postcovidového syndromu, uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62), který při podzimní očkovací kampani proti covidu-19 navštívil v polovině listopadu Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK). Očkovací kampaň podle něj funguje, počet těch, kteří se nechávají očkovat, se pohybuje v ČR mezi 10.000 a 15.000 denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.