Covid je úplný borec než sezónní chřipka. Na ni loni zemřelo »jen« 195 osob, porovnal vědec Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Řada lidí se pře, zda je nový typ koronaviru mnohem zákeřnější onemocnění než sezonní chřipka. A odpověď je zcela jasná. Je! Alespoň pokud jde o počty lidí, kteří onemocněním podlehli. "Covid je úplně borec než sezónní chřipka," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Pokud jde o sezonní chřipku, ta si zatím vybrala mnohem menší daň, než nový typ respiračního onemocnění - viru SARS-CoV-2 - na území Česka. Podobně tomu bylo i v sezóně 2018/2019, kdy došlo k druhému nejvyššímu počtu úmrtí za poslední roky. Podle vědce Jaroslava Flegra se vůbec nelze bavit o tom, zda chřipka je koronaviru rovnocenným soupeřem.

"Myslím, že dnes i pravověrným chřipečkářům musí být jasné, že covid
je úplně borec než sezónní chřipka. Na tu za celý minulý rok u nás
zemřelo 195 osob (a to byl v porovnání s jinými roky počet nadprůměrný). To je přitom méně osob, než kolik nyní umírá kvůli covidu během jediného dne. Přitom tento počet mrtvých v jednom dni ještě nějakou chvíli poroste. K dnešnímu datu zemřelo v Česku celkem 3654 osob od první vlny epidemie z jara. Pokládal bych ze velké štěstí, kdyby letošní počet mrtvých skončil pod 10 tisíci. Jenže nejspíš neskončí
," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vědec, který v posledních týdnech měl až mrazivě přesné predikce nárůstů počtu nakažených.

Flegr dále ale podotkl, že skutečný počet úmrtí na chřipku je však podle odborníků mnohem vyšší, než uvádí statistiky, a to protože přibližně až 2 % všech úmrtí – což by v České republice představovalo téměř 2000 osob ročně – lze považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou. Podobná přesnost statistik bude ale i covidu, to znamená, že reálné číslo, kdy lidé na území České republiky podlehli novému typu koronaviru, bude mnohem vyšší.

Pozn. red.: Pokud jde o statistiku úmrtí v souvislosti s chřipkou a celkovému počtu 195 obětí, toto číslo se vztahuje jen k těm pacientům, kteří byli pro závažný průběh chřipky hospitalizováni na oddělení ARO nebo JIP.

Česko prochází obdobím, kdy každoročně lékaři zaznamenávají nástup epidemie chřipky. Letos...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.