Covid je úplný borec než sezónní chřipka. Na ni loni zemřelo »jen« 195 osob, porovnal vědec Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2020

Řada lidí se pře, zda je nový typ koronaviru mnohem zákeřnější onemocnění než sezonní chřipka. A odpověď je zcela jasná. Je! Alespoň pokud jde o počty lidí, kteří onemocněním podlehli. "Covid je úplně borec než sezónní chřipka," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Pokud jde o sezonní chřipku, ta si zatím vybrala mnohem menší daň, než nový typ respiračního onemocnění - viru SARS-CoV-2 - na území Česka. Podobně tomu bylo i v sezóně 2018/2019, kdy došlo k druhému nejvyššímu počtu úmrtí za poslední roky. Podle vědce Jaroslava Flegra se vůbec nelze bavit o tom, zda chřipka je koronaviru rovnocenným soupeřem.

"Myslím, že dnes i pravověrným chřipečkářům musí být jasné, že covid
je úplně borec než sezónní chřipka. Na tu za celý minulý rok u nás
zemřelo 195 osob (a to byl v porovnání s jinými roky počet nadprůměrný). To je přitom méně osob, než kolik nyní umírá kvůli covidu během jediného dne. Přitom tento počet mrtvých v jednom dni ještě nějakou chvíli poroste. K dnešnímu datu zemřelo v Česku celkem 3654 osob od první vlny epidemie z jara. Pokládal bych ze velké štěstí, kdyby letošní počet mrtvých skončil pod 10 tisíci. Jenže nejspíš neskončí
," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vědec, který v posledních týdnech měl až mrazivě přesné predikce nárůstů počtu nakažených.

Flegr dále ale podotkl, že skutečný počet úmrtí na chřipku je však podle odborníků mnohem vyšší, než uvádí statistiky, a to protože přibližně až 2 % všech úmrtí – což by v České republice představovalo téměř 2000 osob ročně – lze považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou. Podobná přesnost statistik bude ale i covidu, to znamená, že reálné číslo, kdy lidé na území České republiky podlehli novému typu koronaviru, bude mnohem vyšší.

Pozn. red.: Pokud jde o statistiku úmrtí v souvislosti s chřipkou a celkovému počtu 195 obětí, toto číslo se vztahuje jen k těm pacientům, kteří byli pro závažný průběh chřipky hospitalizováni na oddělení ARO nebo JIP.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.