Covid není nemocí starých. V Česku viru podlehli 4 nezletilí pacienti, přibývá případů dětí s projevy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) už dříve uvedl, že koronavirus není nebezpečný pouze pro starší lidi a ty, kteří mají zdravotní problémy. Není to onemocnění starých. Česká republika už eviduje celkem čtyři úmrtí nezletilých, kteří zemřeli s onemocněním covid-19. První případ je zaznamenán z listopadu loňského roku, kdy se 16letý chlapec z Královéhradeckého kraje nakazil virem SARS-CoV-2 a nakonec svůj boj v nemocnici prohrál. Bohužel po něm následovala další tři úmrtí dětí, které zemřely s covidem. "Můžeme potvrdit, že dne 7. března 2021 jedno dítě ve věku 0 až 14 let mužského pohlaví pozitivní na covid-19 skutečně zemřelo," uvedl mluvčí ÚZIS.

V sousedícím Pardubickém kraji v lednu nového roku 2021 zemřel s covidem sedmnáctiletý mladík a 22. února onemocnění podlehla teprve osmiletá holčička z Plzeňského kraje. Posledním zaznamenaným případem úmrtí nezletilého v souvislosti s koronavirem je jedenáctiletý chlapec z Ústeckého kraje, který zemřel na začátku března.

"Můžeme potvrdit, že dne 7. března 2021 jedno dítě ve věku 0 až 14 let mužského pohlaví pozitivní na covid-19 skutečně zemřelo, více však vzhledem k ochraně osobních údajů a dle další platné legislativy sdělit nemůžeme," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz již dříve Petr Kučera z tiskového odboru Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS).

Problémem u dětských pacientů dříve bylo to, že většina z nich nepociťovala žádné příznaky, které jsou obvykle varovným signálem. Praktičtí lékaři se však v poslední době setkávají s mnoha případy, kdy začíná přibývat dětí s projevy onemocnění covid-19. Často se u nich objevují teploty, nechutenství, kašel, únava nebo rýma. Není však vědecky potvrzeno, že by nárůst onemocnění u dětí byl následkem šíření britské mutace v Česku. Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové se míra vlivu mutace ukáže až postupem času.

Návrat k normálnímu životu – něco, po čem touží snad každý. Po více než roku s epidemií ko...

Ke dni 16. března data ministerstva zdravotnictví ukazují smutné číslo počtu lidí, kteří v souvislosti s covidem zemřeli. Jedná se o 23.657 úmrtí a v nemocnicích po celé České republice je aktuálně hospitalizováno celkem 8.939 covidových pacientů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.