Covid pas bude v Česku už po neděli. Očkování musí zůstat dobrovolné, říká opozice

Covidpas - ilustrační snímek
Covidpas – ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Evropský covid pas pro prokazování bezinfekčnosti se v Česku začne testovat od příštího týdne, uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62). Podle opozičních politiků je nutné, aby nebyli diskriminováni lidé, kteří neprošli očkovacím procesem. "Očkování musí být dobrovolné, dostupné a důvěryhodné," uvedl v minulosti pro ŽivotvČesku.cz lídr Pirátů Ivan Bartoš (41).

Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, jak dlouho u člověka nehrozí nákaza koronavirem. Bezpečná doba by měla být 6 měsíců od prodělání nemoci. V této lhůtě by lidé neměli podstupovat očkování.

Resort pod vedením Petra Arenbergera také uvedl, že platnost výsledků po PCR testech by se prodloužila na dva týdny. Ministr zdravotnictví také na tiskové konferenci zopakoval, že se bude snažit, aby ceny PCR testů klesaly a testování se tak stalo dostupnějším. Již dříve Petr Arenberger varoval, že v letních měsících se omezí proplácení antigenních testů před čerpáním služeb, jako jsou kadeřnictví, masáže či kosmetika.

Česko ve spolupráci s dalšími evropskými státy pracuje na vzniku tzv. covidového pasu, který by měl usnadnit cestování. Podle Petra Arenbergera se evropský covidový pas začne v Česku testovat už příští týden. V covidovém pase by měly být údaje, které potvrdí, že dotyčný turista je po očkování, má negativní test či nemoc covid-19 již prodělal.

Opoziční strany varují před vznikem dvou kategorií občanů. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je nutné, aby běžný život nebyl omezen pro lidi, kteří na očkování nedosáhli či jim v tom brání zdravotní stav. "Očkování musí být dobrovolné, dostupné a důvěryhodné," uvedl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

"Nesouhlasíme s omezováním běžného života občanů na základě toho, zda se nechali nebo nenechali očkovat, respektujeme přístup každého jedince k očkování, ač očkování považujeme v globálu za účinný prostředek v boji s pandemií. Někteří lidé mají navíc pro očkování medicínskou kontraindikaci - každý prostě být očkován nemůže," zdůraznil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že PCR testy i antigenní testy musí být dostupným ekvivalentem k očkování.

"Pan ministr Arenberger také vypustil do médií informaci, že by se v létě omezilo hrazení testů ze zdravotního pojištění. Zároveň ovšem vláda podmiňuje využívání služeb právě zmíněnými testy. Za nás je nepřijatelné, aby byl občanům odepřen přístup k některým službám jen proto, že si nemohou dovolit test zaplatit. Jde to navíc proti trendům v zahraničí, i když zdroje financování tam bývají jiné. Od začátku také říkáme, že očkování proti covidu-19 má zůstat dobrovolné, nelze k němu šikanováním lidi nutit. Takto bohužel nastavování »pravidel« vnímám a věřím, že nejsem sám," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který podle předvolebních preferencí vede nejsilnější politický subjekt v zemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.