Covid pas ke kadeřnici? To ne, říká Ivan Bartoš. Podle něj vláda není připravena na vývoj epidemie po prázdninách

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2021

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) je přesvědčen, že vláda není připravena na možný příchod podzimní vlny epidemie. Odborníci upozorňují, že nárůst počtu případů, podobně jako tomu bylo v minulém roce, se dá očekávat. Podle šéfa opoziční strany stále v České republice panuje chaos a řada nesmyslných nařízení. "Vláda stále nemá strategický plán na podzim," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš v úvodu rozhovoru o aktuálních tématech v souvislosti s koronavirem.

Pane předsedo, je podle vás Česká republika připravena na podzimní scénář v souvislosti s vývojem epidemie? Všichni si pamatujeme, jak tomu bylo v loňském roce, kdy právě období po prázdninách začalo být z tohoto pohledu problematické. Konkrétně mám na mysli nárůsty pozitivních případů...

Vláda stále nemá strategický plán na podzim. Co dělat, když bude situace špatná, či naopak pokud COVID-19 bude z populace mizet? Nic takového vláda v ruce nemá, požadovali jsme to loni, požadujeme to i nyní. Strategická nepřipravenost nás stála mnoho peněz a bohužel i životů, vláda preferuje řešení problému ad hoc. Totiž jedenáctkrát jsme interpelovali vládu a žádali strategii pro další měsíce, bezvýsledně. Chceme funkční trasování a sekvenování pro zjištění nových mutací. Je třeba pečlivě sledovat nákazu v rizikové věkové skupině populace a sledovat situaci v nemocnicích.

Od září nastane konec placených testů na covid. Tak znělo nedávné rozhodnutí vlády. Je to podle vás cesta dobrým směrem?

Stále panuje chaos. Ministerstvo zdravotnictví nechce proplácet testy, ačkoliv je třeba se jimi dle nařízení prokazovat. Žádáme, aby alespoň v září byly hrazeny testy ze zdravotního pojištění. Přitom je mnoho lidí, tuším 75 tisíc občanů starších 70 let a 110 tis. starších 60 let, kteří stále čekají na termín očkování. Testy musí být akceptovány stejně jako očkování.

Velkým tématem je v posledních dnech uznávání protilátek, což v tuto chvíli uplatňuje jako jediný evropský stát Rakousko. Ministerstvo zdravotnictví toto ale nemá v plánu, tedy alespoň prozatím. Jaký je váš názor na tuto problematiku, kdy neexistuje podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha odborná shoda?

V tuto chvíli jsou lidé se zvýšenou hladinou protilátek nuceni k očkování, které jim však nepřináší plný benefit a z našeho pohledu jde o diskriminaci. 27. května jsme se oficiálně za Piráty na interpelaci dotazovali, zda existuje návod na implementaci uznávání protilátek, dostali jsme zcela nekompetentní odpověď, že to není možné a že odborníci se neshodnou. Mezitím tuto strategii implementovalo například Rakousko. Papalášství pak je, že některé »celebrity« mají protilátky zvýšené a očkovat se nenechají, běžným občanům je však očkování doporučeno i přes zvýšené hladiny, kde je tedy pravda? Čemu mají občané věřit?

Chápu. Pokud byste zhodnotil současné očkování, tedy dostupnost vakcíny, je podle vás vše v tomto ohledu dostatečné?

Vláda musí odstranit nesmyslné bariéry vakcinace jako složitou registraci, omezenou svobodu ve volbě termínu 2. dávky a typu vakcíny, mizivou možnost vakcinace o víkendu. Očkování musí zůstat dobrovolné. Náš návrh přichází s možností očkovat v lékárnách, kde je možnost vzniku 3000 míst v České republice, mnohé z nich by se rády zapojily.

A když přejdeme k poslednímu dotazu. Jak se stavíte k takzvanému covid pasu?

Odmítáme omezování občanů covid pasem třeba při využívání služeb, jako je návštěva kadeřnice. Má primárně smysl při cestování v rámci Evropy, popřípadě při skutečně masových akcích typu velké koncerty. V těchto případech ho podporujeme a již současná legislativa umožňuje ho v těchto případech využívat. Je také zásadní, aby stát zajistil snadnou dostupnost certifikátu pro všechny občany bez nutnosti znalosti ovládání počítače a zatěžování lékařů či očkovacích center. O vydávání by se tak měl co nejdříve začít starat Czech POINT, je zcela nepřípustné, aby k tomu došlo až 1. prosince, jak říká ministr Vojtěch. To je neskutečně pozdě a mimo jiné to zkomplikuje řadě lidí dovolenou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.