Covid pas: Námitky z rozdělování společnosti jsou poněkud liché. Je to nezbytné, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Evropský parlament bude schvalovat zavedení takzvaných covidových pasů ve zrychleném řízení. Shodli se na tom ve čtvrtek europoslanci, kteří na plenární schůzi odhlasovali využití mimořádně rychlé procedury. Cílem je podle nich to, aby certifikáty usnadňující lidem cestování v době pandemie covidu-19 byly funkční do letní sezony. "Jakási forma covid pasu je dle mého názoru nezbytná," zhodnotil zavedení pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Evropská komise navrhla zavedení jednotného digitálního osvědčení minulý týden. Jednodušší cesty přes hranice, které komplikuje pandemie, by s ním měli od léta mít lidé očkovaní, s negativním testem či protilátkami proti covidu-19.

"Zatím se oficiálně uplatňuje ve Velké Británii, Izraeli na Krétě či v Řecku. Přináší jednoznačné výhody a námitky z rozdělování společnosti jsou poněkud liché. Není však vyloučeno, že jeho význam v době, kdy svět bude již infekci COVID-19 kontrolovat, poklesne," upřesnil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Aby se jím lidé mohli začít prokazovat, musí nejprve pravidla pro jeho zavedení schválit členské státy a europarlament. Řada zákonodárců přitom v debatě o návrhu zdůrazňovala, že přes zrychlené řízení musí parlament dbát mimo jiné na to, aby zavedení pasů nikoho nediskriminovalo. Zásadní bude podle nich také citlivé nakládání s osobními daty.

Covid pasy jsou tématem, které je spojeno nejen s cestováním. Mluví se o tom, že by se moh...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.